1 Սեպտեմբեր 2016 - 06:38 AMT
Բրազիլիայի նախագահ Դիլմա Ռուսեֆը պաշտոնանկ է արվել: Երկրի ամենամեծ Սան Պաուլու քաղաքում անկարգություներ են սկսվել: Նախկին նախագահի կողմնակիցները սկսել են այրել աղբն ու քարեր նետել ոստիկանների ուղղությամբ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ է կիրառել: Ցուցարարները ինքնաշեն պայթուցիկներ են գործի դրել:
Ռուսեֆի պաշտոնանկության հետ կապված պատմությունը մի քանի ամիս տևեց: Մայիսին սենատորները սկզբից հեռացրեցին նրան պաշտոնից 180 օրով, իսկ օգոստոսի 31-ին վերջնական որոշում կայացրեցին: Ռուսեֆի պաշտոնանկության օգտին քվեարկել է 61 սենատոր, նրա կողմնակիցների թիվը եռակի անգամ պակաս էր` 20 մարդ:
Այժմ նախագահի պարտականությունները կկատարի Միշել Թեմերը: Նա կպաշտոնավարի մինչև 2018-ի ավարտը, երբ կանցկացվեն նոր ընտրություններ և պետության նոր ղեկավար կնշանակվի:
Քվեարկությունից հետո Ռուսեֆը դուրս է եկել իր կողմնակիցների մոտ: Նա «խորհրդարանական հեղաշրջում է» անվանել կատարվածը և խոստացել է շարունակել քաղաքական գործունեությունը:
Ավելի վաղ The Guardian-ը հայտնել էր, որ Բրազիլիայի գերագույն դատարանը մերժել է նախագահի կողմնակիցների բողոքարկումը, որով պահանջվում էր կասեցնել իմպիչմենտի ընթացակարգը: Ըստ նրանց, Սենատը պետք է առնվազն սպասեր դատարանի որոշմանը` քննարկումներ սկսելուց առաջ:Ռուսեֆին մեղադրում են կոռուպցիայի, հարկային չարաշահումների և բյուջետային միջոցները նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ օգտագործելու մեջ:
2016-ի մարտի 14-ին նախագահի պաշտոնանկության պահանջով փողոց դուրս եկավ մոտ 3 մլն մարդ: Ռուսեֆը ստանձնել է Բրազիլիայի նախագահի պաշտոնը 2011-ի հունվարի 1-ին:

1 Сентябрь 2016 - 07:00 AMT
Импичмент Русеф привел к массовым беспорядкам в крупнейшем городе страны — Сан-Паулу. Сторонники экс-главы государства начали жечь мешки с мусором и забрасывать полицейских камнями, передает РИА Новости.
Чтобы разогнать толпу, военизированная полиция применила слезоточивый газ. В ответ в правоохранителей полетели камни, а наиболее радикально настроенные митингующие даже использовали самодельные бомбы.
История с отставкой Дилмы Русеф длилась несколько месяцев. В мае сенаторы сначала отстранили ее от должности на 180 дней, а 31 августа приняли окончательное решение. За уход Русеф с поста президента высказался 61 сенатор, сторонников у нее оказалось втрое меньше — 20 человек.
Теперь исполнять обязанности президента Бразилии будет Мишел Темер. Он будет управлять страной до конца 2018 года, когда пройдут выборы и будет назван новый глава государства.
После голосования в сенате Русеф вышла к своим сторонникам. Экс-президент назвала свое отстранение «парламентским переворотом» и пообещала продолжить политическую деятельность. По ее словам, она намерена держать курс «на Бразилию, в которой правит народ».
С последним обещанием у нее проблем не возникнет — отдельным голосованием сенаторы разрешили ей занимать государственные должности.