1 Սեպտեմբեր 2016 - 06:59 AMT
Ֆրանսիայի Մակոն քաղաքում անցկացվող ըմբշամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնության մրցումային երկրորդ օրը մրցագորգ էին դուրս եկել 55 կգ, 66 կգ, 84 կգ և 120 կգ քաշային կարգ ունեցող ըմբիշները:
120 կգ քաշային Էդգար Խաչատրյանը դարձավ երիտասարդական աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր: Հայ ըմբիշը մեկնարկային գոտեմարտում 9:0 հաշվով հաղթել էր բելառուսցի մարզիկին: Այնուհետև 1:10 հաշվով զիջել էր թուրք Օսման Յըլդըրըմին, վերջինս հասավ եզրափակիչ և Խաչատրյանը շարունակեց սփոփիչ գոտեմարտերը, որտեղ 8:0 և 5:0 հաշվով հաղթեց համապատասխանաբար կանադացի և ուկրաինացի մրցակիցներին:
Բրոնզե մեդալի համար պայքարում Խաչատրյանը տուշեով հաղթեց ռուս Նիկոլայ Իզմայիլովին, տեղեկացնում է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
66 կգ քաշային Մալխաս Ամոյանը բրոնզե մեդալի համար պայքարում 2:3 հաշվով զիջեց Ադրբեջանը ներկայացնող Իսլամբեկ Դադովին: 55 կգ քաշային Էդգար Թամազյանն էլ քառորդ եզրափակչում պարտվեց ղրղզ մարզիկին և դուրս մնաց հետագա պայքարից:
Այսպիսով` հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը հայրենիք է վերադառնում 2 բրոնզե մեդալով, որոնք նվաճել են Սերգեյ Սիմոնյանն (50 կգ) ու Էդգար Խաչատրյանը (120 կգ):

1 Сентябрь 2016 - 08:55 AMT
Во второй день молодежного чемпионат мира по борьбе, проходящего во французском городе Макон, на ковер вышли борцы, выступающие в весовых категориях 55 кг, 66 кг, 84 кг и 120 кг.
Выступающий в весовой категории 120 кг армянский борец Эдгар Хачатрян стал бронзовым медалистом молодежного чемпионата мира.
В стартовом поединке армянский борец со счетом 9:0 победил белорусского спортсмена. После чего со счетом 1:10 уступил турку Осману Йылдырыму, который вышел в финал, а Эдгар Хачатрян принял участие в утешительных поединках, в ходе которых он со счетом 8:0 и 5:0 победил соперников и Канады и Украины.
В поединке за бронзовую медаль Хачатрян победил на туше россиянина Николая Измаилова, сообщает пресс-служба НОК РА.
Другой представитель Армении Малхас Амоян (66 кг) в борьбе за бронзу уступил азербайджанцу Исламбеку Дадову со счетом 2:3.
Эдгар Тамазян (55 кг) в четвертьфинале уступил киргизскому спортсмену и выбыл из дальнейшей борьбы.
Таким образом, молодежная сборная Армении по греко-римской борьбе возвращается на родину с двумя бронзовыми медалями, которые завоевали Сергей Симонян (50 кг) и Эдгар Хачатрян (120 кг).