1 Սեպտեմբեր 2016 - 10:23 AMT
Եվրամիությունը կես տարով կերկարացնի պատժամիջոցները ՌԴ և արևելյան Ուկրաինայի ինքնահռչակ հանրապետությունների 146 քաղաքացու և 37 կազմակերպության դեմ, որոնց ժամկետը սպառվում էր սեպտեմբերի 15-ին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը Բրատիսլավայում եվրոպական դիվանագիտական աղբյուրի վրա հղումով:
Սեպտեմբերի սկզբին պետք է տեղի ունենա ԵՄ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը:
«Ակնկալվում է, որ ԵՄ անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչները Բրյուսելում կերկարացնեն ՌԴ և Ուկրաինայի համար կազմված սև ցուցակի տևողության ժամկետը: Հավանաբար, դա տեղի կունենա հաջորդ շաբաթ»,-ասել է աղբյուրը:
Օգոստոսի 31-ին հայտնի դարձավ, որ ՌԴ դեմ պատժամիջոցների ցուցակը ընդլայնել է նաև Ուկրաինան: Ավելի վաղ ՌԴ դեմ պատժամիջոցները պաշտոնապես երկարացվեցին մինչև 2017-ի հունվարի 31-ը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք է ստորագրել, որի համաձայն սննդամթերքի էմբարգոն Արևմուտքի երկրների հանդեպ կգործի մինչև 2017-ի դեկտեմբերի 31-ը:

Евросоюз (ЕС) продлит на полгода санкции против 146 граждан России и провозглашенных республик Востока Украины и 37 организаций, срок действия которых истекает 15 сентября, передает ТАСС со ссылкой на европейский дипломатический источник в Братиславе, где в начале сентября должна пройти неформальная встреча глав МИД 28 стран ЕС.
«Ожидается, что постоянные представители стран — членов ЕС в Брюсселе продлят черный список для РФ и Украины. Скорее всего, это произойдет на следующей неделе»,— сказал источник.
31-го августа стало известно, что санкционный список против России расширила и Украина, продлив ограничительные меры в отношении 388 россиян и 105 российских компаний.
Ранее санкции в отношении России были официально продлены странами-участницами ЕС до 31 января 2017 года. Дискуссия об отношениях ЕС с Россией теперь готовится осенью, но без привязки к возможному продлению или снятию санкций.