2 Սեպտեմբեր 2016 - 09:00 AMT
Վախճանվել է Ուզբեկստանի նախագահ Իսլամ Կարիմովը: Այդ մասին հայտնում է Reuters-ը դիվանագիտական 3 աղբյուրի վրա հղումով:
Սա Կարիմովի մահվան մասին առաջին հաղորդագրությունն է, որը հայտնվել է միջազգային ԶԼՄ-ներում: Ուզբեկստանի անկախ «Ֆերգանա» գործակալությունը դեռ օգոստոսի 29-ին էր հաղորդագրություն տարածել, որ նախագահը մահացել է:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, Կարիմովը գտնվում է հիվանդանոցում ուղեղի կաթված ախտորոշմամբ: Սեպտեմբերի լույս 2-ի գիշերը երկրի կառավարությունը հայտարարեց, որ նրա առողջական վիճակը «կտրուկ վատթարացել է» և կրիտիկական է:
Սեպտեմբերի 2-ի առավոտյան Ղազախստանի կառավարական աղբյուրներից հայտնի դարձավ, որ այդ երկրի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը սեպտեմբերի 3-ին կմեկնի Ուզբեկստան, ինչը նախապես պլանավորված չէր: ԶԼՄ-ները ենթադրեցին, որ Նազարբաևը մեկնում է մասնակցելու Կարիմովի հուղարկավորությանը, հայտնում է Slon.ru-ն:

Умер президент Узбекистана Ислам Каримов. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на три дипломатических источника.
Это первое сообщение о смерти Каримова, поступившее от международных СМИ. Местное независимое агентство «Фергана» сообщало о том, что президент умер, еще 29 августа.
По официальным данным, Каримов с конца августа находится в больнице после перенесенного инсульта. В ночь на 2 сентября правительство страныобъявило о том, что состояние здоровья президента «резко ухудшилось» и является критическим.
Утром 2 сентября из правительственных источников в Казахстане стало известно, что президент этой страны Нурсултан Назарбаев 3 сентября совершит ранее не запланированный визит в Узбекистан. СМИ предположили, что Назарбаев едет на похороны Каримова, передает Slon.ru.