Սեպտեմբերի 3-ին Թուրքիայի հարավ-արևելքում` Վան գավառի Թենդյուրեք շրջանում զինված բախումների հետևանքով սպանվել է 8 թուրք զինծառայող և Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) 11 անդամ: Այդ մասին ասվում է Վանի վարչակազմի հաղորդագրության մեջ:
«Թենդյուրեքի շրջանում անջատողական ՔԱԿ անդամների հետ բախման հետևանքով սեպտեմբերի 2-ին զոհվել է 3 սպա և 5 ենթասպա, 8 զինվորական վիրավորվել է: Ոչնչացվել է 11 զինյալ: Մարտական ավիացիայի մասնակցությամբ գործողությունը շարունակվում է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Սեպտեմբերի 2-ին փոխհրաձգություն է տեղի ունեցել Թուրքիայի հարավարևելյան Հաքքյարի գավառի Չուքուրջի շրջանում, որի հետևանքով 1 թուրք զինծառայող է զոհվել և Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) 20 զինյալ:
Օգոստոսի 18-ին 3 մարդ էր զոհվել և ավելի քան 70-ը վիրավորվել Թուրքիայի Վան գավառում տեղի ունեցած հզոր պայթյունի հետևանքով: Տեղական իշխանությունները կարծում են, որ ահաբեկչությունը կազմակերպել են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության ակտիվիստները:

Восемь турецких военнослужащих и 11 членов запрещенной в стране Рабочей партии Курдистана (РПК) погибли в вооруженных столкновениях в районе Тендюрек провинции Ван на юго-востоке Турции3-го сентября. Об этом говорится в сообщении администрации провинции Ван.
«В результате столкновений в районе Тендурек с членами сепаратистской террористической организации (РПК) 2 сентября погибли три офицера и пять сержантов, восемь военных получили ранения. Уничтожены 11 боевиков, операция с участием боевой авиации продолжается», — говорится в заявлении.
В Турции действует Рабочая партия Курдистана, запрещенная властями страны. Партию обвиняют в совершении ряда терактов в стране. Перемирие между РПК и правительством Турции нарушилось в 2015 году. После возобновления в Турции в июле 2015 года вооруженного конфликта с РПК в столкновениях с курдскими повстанцами погибли около 700 военных и полицейских. Генштаб Турции сообщил об уничтожении за этот период более шести тысяч курдских повстанцев.