3 Սեպտեմբեր 2016 - 10:10 AMT
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, որը թուրքական պատվիրակության կազմում մասնակցում է չինական Հանչժո քաղաքում ընթացող G20-ի գագաթնաժողովին, հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: Կողմերը քննարկել են ընդդիմադիր քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձնման հարցը, որին Անկարան մեղսակից է համարում հեղաշրջման չհաջողված փորձի կազմակերպմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Anadolu-ի վրա հղումով:
Ըստ դիվանագիտական աղբյուրների, մեկժամյա զրույցի ընթացքում քննարկվել են նաև վերջին իրադարձությունները տարածաշրջանում, այդ թվում իրավիճակը Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Մանբիջ և Ջերաբլուս քաղաքներում, ինչպես նաև պայքարը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ Սիրիայում և Իրաքում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցիչն ասել էր, որ Անկարան դեռևս չի ներկայացրել Վաշինգտոնին Թուրքիայի պետական հեղաշրջման փորձին ընդդիմադիր Գյուլենի մեղսակցության ապացույցներ:
75-ամյա Գյուլենը մշտական բնակության թույլտվություն ունի ԱՄՆ-ում, 1999-ից նա ապրում է Փենսիլվանիա նահանգում:

3 Сентябрь 2016 - 12:35 AMT
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, находящийся в составе турецкой делегации на саммите G20 в китайском Ханчжоу, встретился с госсекретарем США Джоном Керри и обсудил с ним вопрос об экстрадиции оппозиционного проповедника Фетхуллаха Гюлена, обвиняемого Анкарой в организации попытки переворота, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Anadolu.
По данным дипломатических источников агентства, в ходе часовой встречи стороны обсудили также последние события в регионе, в том числе ситуацию в городах Манбидже и Джараблусе на севере Сирии и борьбу с террористической группировкой «Исламское государство» (ИГ) в Сирии и Ираке.
В ночь на 16 июля в Турции группа мятежников совершила попытку военного переворота. Власти Турции обвинили Гюлена в организации попытки переворота и потребовали от США его экстрадиции. Сам проповедник, с 1999 года проживающий в добровольном изгнании в американском штате Пенсильвания, категорически отверг эти обвинения.Он также говорил, что не боится экстрадиции в Турцию. Позже министр юстиции Турции Бекир Боздаг заявил, что власти страны направили США еще один запрос на экстрадицию проповедника. В госдепе США сообщили, что им неизвестно о втором запросе Турции.