ԵՄ-ի համար վաղուց եկել է Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը սկսելու ժամանակը: Այս մասին Բրատիսլավայում սեպտեմբերի 3-ին հայտարարել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Եվրոպական միության անդամ և Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը ՀՀ ԱԳ նախարարը ողջունել է Սլովակիայի նախագահության և ԵՄ անդամ երկրների մտադրությունը` առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման գործընթացին։
«Ռիգայի գագաթնաժողովից հետո ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանը միացել է Եվրոպական միության մի շարք ծրագրերի՝ COSME և «Հորիզոն 2020»: Մենք ակնկալում ենք այս տարվա ընթացքում դառնալ «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի անդամ և սկսել Ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցությունները», – իր ելույթում ասել է նախարարը:
Խոսելով Հայաստանում բարեփոխումների մասին՝ նախարար Նալբանդյանը շեշտել է, որ «ժողովրդավարական հաստատությունների ու հիմնարար ազատությունների ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումների շարունակությունը Հայաստանի համար առանցքային առաջնահերթություններ են»։
Արտգործնախարարների հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին, Հարևանության և ընդլայնման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանը։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը 2015-ի հուլիսին ՀՀ կատարած այցի շրջանակում նշել է, որ Եվրամիությունը պատրաստակամ է խորացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, առաջ գնալ, շուկաներ բացել, նպաստել ժողովրդավարության զարգացմանը գործարար ներդրումների բարելավմանը:
«Մեր համագործակցության կարևոր ոլորտ է Հայաստանի և Եվրամիության միջև ճանապարհորդության դյուրացումը: Ես ողջունում եմ շարժունակության դյուրացման հարցերում Հայաստանի առաջընթացը: Ռեադմիսիայի և վիզայի դյուրացման համաձայնագրի արդյունավետ իրագործումը վճռական պայման է վիզայի ազատականացման երկխոսությունն սկսելու համար: Ազատ վիզային ռեժիմը վերջնական նպատակն է: Հուսով եմ, որ մյուս քայլը կարելի կլինի կատարել հաջորդ ամիսներին»,-ընդգծել է Տուսկը:

5 Сентябрь 2016 - 08:01 AMT
Армения ожидает в ближайшем будущем завершить переговоры с ЕС по новому соглашению. Об этом заявил глава МИД АрменииЭдвард Налбандян в ходе встречи глав МИД стран Евросоюза и программы «Восточное партнерство» в Братиславе.
«Успешно прошли четыре этапа переговоров относительно нового рамочного соглашения Армения-ЕС. Следующий этап состоится в этом месяце, и ожидаем в ближайшем будущем завершить переговоры», — сказал Налбандян, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
По его словам, за период времени после рижского саммита Армения присоединилась к ряду программ ЕС — «КОСМЕ» и «Горизонт 2020».
«Мы ожидаем, что в 2016-м году Армения станет членом программы «Творческая Европа», и начнутся переговоры по соглашению относительно Общей авиационной зоны», — сказал он.
Касаясь либерализации визового режима, Налбандян отметил: «Мы приветствуем намерение председательства Словакии и стран-участниц ЕС уделить особое внимание процессу либерализации въездного визового режима. Мы считаем, что давно настало время начать с Арменией диалог по либерализации визового режима».
Армения участвует в программе ЕС «Восточное партнерство», принятой по инициативе Польши и Швеции и утвержденной на саммите ЕС в Брюсселе, с 2008 года. Цель программы — сближение ЕС с Азербайджаном, Украиной, Арменией, Молдавией, Грузией и Белоруссией. Программа предусматривает значительное повышение уровня политического взаимодействия, широкую интеграцию бывших советских республик в экономику ЕС, увеличение объемов предоставляемой им финансовой помощи и усиление энергетической безопасности.
Программа «Восточное партнерство» предусматривает также перспективу ассоциации с ЕС. Планировалось, что Ереван подпишет с ЕС соглашения об ассоциации и зоне свободной торговли в ноябре 2013 года на вильнюсском саммите «Восточного партнерства». Однако за два месяца до этого Армения объявила о намерении вступить в Таможенный союз и участвовать в евразийской интеграции. Армения присоединилась к Евразийскому экономическому союзу с января 2015 года.
Совет ЕС в ходе заседания на уровне министров иностранных дел в Люксембурге 12 октября 2015 года уполномочил Еврокомиссию начать переговоры о новом всеобъемлющем соглашении с Арменией, которое заменит действующее соглашение о партнерстве и сотрудничестве между ЕС и республикой.