Մեծ Բրիտանիան պետք է պատրաստ լինի ծանր ժամանակների` ԵՄ կազմից դուրս գալու (Brexit) պատճառով: Այդ մասին հայտարարել է Թերեզա Մեյը առաջին մեծ հեռուստաելույթում երկրի վարչապետի պաշտոնում ընտրվելուց հետո:
«Կարծում եմ, որ հարկավոր է պատրաստ լինել` մեզ ծանր ժամանակներ են սպասում: Սակայն, ես լավատեսորեն եմ տրամադրված»,-ասել է նա BBC-ի եթերում Չինաստան G-20-ի գագաթնաժողովին մեկնելուց առաջ:
Միևնույն ժամանակ վարչապետը նշել է, որ տնտեսական վնասը Brexit-ից ավելի փոքր էր, քան կանխատեսվում էր, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Մեյը հաստատել է իր նախկին դիրքորոշումը, որ կառավարությունը չի նախաձեռնի դուրս գալու գործընթացը 2017-ից շուտ, սակայն, մտադիր չէ նաև հետաձգել դա տևական ժամանակով:
Եվրամիության մասին պայմանագրի 50-րդ հոդվածը դեռ ոչ մի անգամ չի կիրառվել: Այս պահին, կառավարությունը հստակ մշակված պլան չունի Brexit-ի իրականացման ուղիների վերաբերյալ:
Նա դեմ է արտահայտվել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին և Շոտլանդիայի անկախության մասին նոր հանրաքվեին` կարծիք հայտնելով, որ երկիրը կայունության կարիք ունի: Վարչապետը հավաստիացրել է, որ Շոտլանդիայի կառավարության կարծիքը, որի անդամների մեծամասնությունը դեմ էր եղել Brexit-ին, հաշվի կառնվի ԵՄ-ից դուրս գալու վերաբերյալ բանավեճի ժամանակ:
Անդրադառնալով միգրացիային` Մեյը նշել է, որ ըստ հանրաքվեի արդյունքների, քաղաքացիները չեն ցանկանում, որ ազատ տեղաշարժը պահպանվի այն տեսքով, որը կար մինչ օրս: Միաժամանակ նա խոստացել է պաշտպանել Բրիտանիայում ապրող ԵՄ քաղաքացիների, և Եվրոպայում ապրող բրիտանացիների կարգավիճակը:
Մեյը հուսով է, որ երկիրը կկարողանա հաջողության հասնել ԵՄ ից դուրս: Վարչապետը հուսով է, որ կտեսնի աշխարհում իր ուղին հարթող անկախ Բրիտանիան:
Մինչդեռ Օբաման Հանչժոուում անցնող G20 գագաթնաժողովում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն սատարում է այն մոտեցմանը, որը թույլ կտա նվազագույնի հասցնել ծագած խնդիրները:

5 Сентябрь 2016 - 09:52 AMT
Великобритании необходимо быть готовой к трудным временам из-за предстоящего выхода страны из ЕС (Brexit). Об этом заявила Тереза Мэй в первом большом телеинтервью, данном на посту премьер-министра страны.
«Я думаю, нужно быть готовыми к тому, что нас ждут непростые времена. Но я настроена оптимистично», – заявила она в эфире BBC 1 перед поездкой в Китай на саммит «группы двадцати».
Вместе с тем глава британского правительства подчеркнула, что экономический урон от Brexit оказался меньше, чем прогнозировалось, передает «Интерфакс».
Мэй подтвердила свои прежние заявления о том, что правительство не будет инициировать вступление в действие 50-й статьи Лиссабонского договора, запускающей процесс выхода, ранее 2017 года, но и не намерено откладывать этот процесс в долгий ящик.
Статья 50 договора о Европейском союзе пока не применялась ни разу. На данный момент у правительства нет четко проработанного плана по реализации Brexit.
Она высказалась против досрочных парламентских выборов и нового референдума о независимости Шотландии, выразив мнение, что стране требуется стабильность. При этом премьер заверила, что мнение правительства Шотландии, где большинство в ходе референдума высказалось против Brexit, будет в полной мере учитываться в ходе дискуссий об условиях выхода.
Отвечая на вопрос о миграции, Мэй заметила, что, судя по итогам референдума, граждане, очевидно, не желают свободы передвижения в том виде, как она существовала до сегодняшнего дня. Одновременно она пообещала защитить статус граждан ЕС, живущих в Британии, и британцев в Европе.
Глава британского кабинета надеется, что страна сможет превратить выход из ЕС в свой успех, воспользовавшись новыми возможностями, открывающимися перед ней вне союза. Премьер рассчитывает увидеть «независимую Британию, прокладывающую собственный путь в мире».
Тем временем Барак Обама заявил на саммите G20 в Ханчжоу, что США всецело поддерживают такой подход к Brexit, который позволит минимизировать возникшие проблемы.
Некоторые европейские политики после референдума призывали Лондон покинуть ЕС как можно быстрее. Однако пока взяла верх точка зрения, что нужно прежде провести неформальные дискуссии с другими членами ЕС и Европейской комиссией, чтобы урегулировать основные вопросы и согласовать условия.
В Великобритании 23 июня прошел референдум по членству в ЕС (Brexit), за выход страны из Евросоюза проголосовали 51,9% британцев.