«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը ստանձնել է պատասխանատվությունը Սիրիայում տեղի ունեցած պայթյունների համար:
Մահապարտները սեպտեմբերի 5-ի առավոտյան մի շարք պայթյուններ են իրականացրել սիրիական Դամասկոս, Տարտուս, Հոմս և Էլ Հասակե քաղաքներում: Վերջին տվյալներով, զոհվել է ավելի քան 50 մարդ:
Ավելի վաղ խմբավորումը ստանձնել էր պատասխանատվությունը սիրիական Հասակեում պայթյունի համար: Մի շարք սիրիացի փորձագետների կարծիքով, ահաբեկչությունների շարքը Սիրիայում կարող է պատասխանը լինել Հալեպում սիրիական բանակի հաջողություններին, որտեղ կառավարական զորքերը սեպտեմբերի 4-ին ամբողջությամբ ազատագրել են ռազմական ուսումնարանների տարածքները քաղաքի հարավում և դրանով իսկ կրկին սեղմ օղակի մեջ առել ահաբեկիչներին Հալեպի արևելյան արվարձաններում:
Պայթյունները որոտացել են գրեթե միաժամանակ: Նախ Տարտուս քաղաքում տեղի է ունեցել կրկնակի ահաբեկչություն: Սիրիայի պետական հեռուստաալիքը հաղորդել է, որ պայթել է ականապատ ավտոմեքենա, ինչից հետո պայթուցիկ սարք է գործի դրել մահապարտ ահաբեկիչը: SANA-ի փոխանցմամբ՝ այդ ահաբեկչության հետևանքով մահացել է 11, վիրավորվել՝ մոտ 45 հոգի:
Եվս երկու հոգի մահացել են Հոմս քաղաքում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով: Չորրորդ պայթյունը տեղի է ունեցել Դամասկոսի արվարձաններից մեկում, որի հետևանքով զոհվել է 3 մարդ։ Հինգերորդ պայթյունը տեղի է ունեցել Հասաքե քաղաքում, զոհվել է 5 մարդ:

6 Сентябрь 2016 - 07:38 AMT
Террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ) взяла на себя ответственность за серию взрывов в Сирии.
Смертники устроили утром 5-го сентября шесть терактов в сирийских городах Дамаск, Тартус, Хомс и Эль-Хасаке. По последним данным, погибли более 50 человек.
Ранее группировка взяла на себя ответственность за взрыв в сирийском городе Хасеке на севере страны. По мнению ряда сирийских экспертов, серия терактов в Сирии может быть ответной акцией на успехи сирийской армии в Алеппо, где правительственные войска в воскресенье полностью освободили территории военных училищ на юге города и тем самым вновь создали плотное кольцо вокруг террористов в восточных пригородах Алеппо.
В Сирии с марта 2011 года продолжается вооруженный конфликт, в результате которого, по данным ООН, погибли более 220 тысяч человек. Правительственным войскам противостоят отряды боевиков, принадлежащие к различным вооруженным формированиям. Наиболее активными являются запрещенные в РФ террористические группировки «Исламское государство» и «Джебхат ан-Нусра» (сменившая название на «Джебхат Фатах аш-Шам»).