ԱՊՀ երկրների հակաահաբեկչական կենտրոնը հետախուզում է ավելի քան 5000 մարդու, որոնք կապված են ահաբեկչական և ծայրահեղական գործունեության հետ: Այդ մասին է հայտնել ԱՊՀ հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավար Անդրեյ Նովիկովը:
Ըստ նրա, կենտրոնում ստեղծված տվյալների շտեմարանը ներառում է ահաբեկչական բնույթի հանցագործությունների համար միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող անձնաց տվյալները:
«Այսօրվա դրությամբ ԱՊՀ շրջանակում ավելի քան 5000 մարդ է հետախուզվում, որոնք կապ ունեն ահաբեկչության հետ: Վերջին շրջանում, կենտրոնը տեղեկություններ է ստացել այդպիսի ավելի քան 1200 անձի գտնվելու վայրի մասին»,-ասել է Նովիկովը ԱՊՀ երկրների Ներքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստում, որն անցել է Պետերբուրգում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ավելի վաղ Նովիկովը հայտարարել էր, որ հետախուզվող անձանց թվի աճը կապված է ահաբեկչական կազմակերպությունների ակտիվության հետ, որոնք մասնակցում են մարտական գործողություններին Սիրիայում և Իրաքում:

6 Сентябрь 2016 - 09:45 AMT
Антитеррористическим центром стран СНГ разыскиваются свыше пяти тысяч человек, связанных с террористической и экстремистской деятельностью. Об этом сообщил руководитель антитеррористического центра СНГ Андрей Новиков.
По его словам, созданный в АТЦ банк данный включает данные о людях, объявленных в международный розыск за преступления террористического характера.
«На сегодняшний день в рамках содружества разыскиваются свыше 5 тысяч человек, связанных с террористической деятельностью. За последнее время центром в инициативном порядке была получена информация о местонахождении 1,2 тысячи таких лиц», — сказал Новиков на заседании Совета министров внутренних дел стран СНГ в Петербурге, передает РИА Новости.
Ранее Новиков заявил, что рост числа разыскиваемых лиц связан с активностью террористических организаций, в частности, принимающих участие в боевых действиях в Сирии и Ираке.