Գերմանիայի կառավարությունը 58 միլիոն եվրո կներդնի թուրքական «Ինջիրլիք» ավիաբազայի զարգացման համար` աջակցելով այնտեղ տեղակայված բունդեսվերի առաքելությանը:
Ակնկալվում է, որ մոտ 26 մլն եվրո կծախսվի գերմանական բազմաթիրախ Tornado կործանիչների համար օդակայանի և զինվորների կացարանների կառուցման համար: Մնացած 30 միլիոնը կծախսվի ժամանակակից շարժական հրամանատարական կետի ստեղծման համար: Ըստ պաշտպանության նախարարության, դա անհրաժեշտ է անկախ նրանից «Ինջիրլիքը» կօգտագործվի, թե ոչ:
Նախարարությունում հստակեցրել են, որ Գերմանիան իրեն իրավունք է վերապահում ապամոնտաժելու հրամանատարական կետը, եթե նոր տարաձայնություններ առաջանան Թուրքիայի հետ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նշվում է, որ այդ ներդրումներն անհրաժեշտ են գերմանացի զինվորականներին: Տարեսկզբից Գերմանիան ստիպված էր տեղակայել իր ինքնաթիռները ԱՄՆ վայրէջքի հարթակներում և հույսը դնել դաշնակիցների տեխնկական աջակցության վրա հետախուզական թռիչքներ իրականացնելիս:
Հունիսի 2-ին դաշնային խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևի գրեթե միաձայն հաստատումից հետո Թուրքիան արգելել ր գերմանացի պատգամավորներին՝ այցելել Ինջիրլիք ռազմաբազայում գտնվող իրենց զինվորներին:
Էրդողանը հայտարարել է, որ թույլ կտա Գերմանիայի պատվիրակությանը՝ այցելել Ինջիրլիքում գտնվող գերմանացի պատգամավորներին միայն մեկ պայմանով: Նա պահանջել է, որ Մերկելը հրապարակայնորեն հայտարարի, թե Բունդեսթագի կողմից ընդունված Ցեղասպանության բանաձևը չի արտացոլում կառավարության դիրքորոշումը: ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ չի հրաժարվի Հայոց ցեղասպանության մասին Բունդեսթագի ընդունած բանաձևից:

Правительство Германии вложит 58 миллионов евро в турецкую авиабазу Инджирлик для поддержки развернутой на ней миссии бундесвера.
Ожидается, что примерно 26 миллионов евро будут потрачены на постройку аэродрома для немецких многоцелевых истребителей Tornado и на объекты для квартирования солдат. Остальные 30 миллионов предполагается вложить в создание современного мобильного командного пункта. По мнению минобороны, приобретение такого пункта необходимо вне зависимости, будет ли он использован на Инджирлик или нет.
В министерстве уточнили, что Германия оставляет за собой право разобрать мобильный командный пункт в случае возникновения новых разногласий с Турцией, передает РИА Новости.
Отмечается, что эти инвестиции необходимы для немецких военных. С начала текущего года Германия была вынуждена размещать свои самолеты на посадочных площадках США и полагаться на техническую поддержку союзников при совершении разведывательных полетов.
23 июня Турция не пустила немецкую делегацию на военную базу НАТО Инджирлик. В делегацию должны были войти немецкие депутаты. Планировалось, что ее возглавит статс-секретарь в минобороны ФРГ Ральф Браукзипе. Это также была реакция турецкой стороны на принятие немецким парламентом резолюции по Геноциду армян.