7 Սեպտեմբեր 2016 - 06:39 AMT
Անկարան պատրաստ է ընդունել սիրիական Ռաքքան «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներից ազատագրելու համատեղ գործողության մասին Վաշինգտոնի առաջարկը: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«ԻՊ գլխավոր կենտրոնը Ռաքքան է: Օբաման ասել է ինձ, որ ցանկանում է ինչ-որ գործողություն ձեռնարկել Ռաքքայում մեզ հետ միասին: Մենք պատասխանեցինք, որ մեր կողմից խնդիր չկա: Առաջարկել ենք, որ զինվորականները հավաքվեն և քննարկեն հարցը»,-ասել է Էրդողանը` G20-ից վերադառնալիս, հայտնել է Hurriyet-ը:
Էրդողանը հավելել է, որ Թուրքիան «պետք է ցույց տա, որ գոյություն ունի տարածաշրջանում» և իրավունք չունի «նահանջել»: Նա նշել է նաև, որ Անկարան խնդիրներ չունի Վաշինգտոնի հետ Սիրիայի հյուսիսում իրականացվող ռազմական գործողության հարցում:
Ռաքքան ահաբեկիչների հսկողության տակ է 2013-ից: Գրոհայիններն այստեղ ստեղծել են «խալիֆատի» կառավարման օրգաններ և իրենց «մայրաքաղաքն» են համարում: Ռաքքայի գրոհին մասնակցում են Սիրիայի Ժողովևրդավարական ուժերը, որի կորիզը կազմում են քրդական ինքնապաշտպանական ջոկատները` YPG: Օդից նրանց աջակցում է միջազգային կոալիցիայի օդուժը:

7 Сентябрь 2016 - 06:42 AMT
Анкара готова принять предложение Вашингтона о совместной операции по освобождению сирийской Ракки от боевиков террористической группировки «Исламское государство» (ИГ). Об этом заявил президент Турции Тайип Эрдоган.
«У ИГ самый главный центр – Ракка. Обама (Президент США Барак – ред.) сказал мне, что хочет что-то вместе с нами сделать с Раккой. Мы ответили, что с нашей стороны никаких проблем нет. Мы предложили, чтобы наши военные собрались и обсудили вопрос, как это сделать», — сказал Эрдоган журналистам в самолете, возвращаясь с саммита G20, который прошел в китайском Ханчжоу, передает РИА Новости.
Эрдоган добавил, что Турция «должна показать, что существует в регионе» и не имеет права «сделать шаг назад». Турецкий лидер также отметил, что у Анкары нет проблем с Вашингтоном при проведении операции на севере Сирии.
24 августа турецкая армия начала операцию «Щит Евфрата», в ходе которой освободила от террористов город Джараблус. При этом Анкара продолжает операцию против отрядов сирийских курдов. Ракка находится под контролем террористов с 2013 года. Боевики создали здесь органы управления «халифатом» и объявили город своей «столицей».
Штурм Ракки ведут так называемые Демократические силы Сирии, основу которых составляет курдское ополчение YPG. С воздуха их поддерживает авиация международной коалиции.