8 Սեպտեմբեր 2016 - 07:29 AMT
Օգոստոսի 15-ից սեպտեմբերի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում Թուրքիայում կանխվել է մոտ 229 ահաբեկչություն: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուրեթթին Ջանիկլին:
Ջանիկլիի խոսքով՝ հուլիսի 15-ից մինչև սեպտեմբերի 7-ը Թուրքիայի ոստիկանության և հետախուզական ծառայության կատարած աշխատանքների շրջանակում Թուրքիայի մի շարք քաղաքներում վնասազերծվել է տարբեր վայրերում տեղադրված 155 պայթուցիկ սարք, 39 պայթուցիկով լցված մեքենա և 19 մահապարտ ահաբեկիչ, թուրքական Anadolu գործակալությանը հղումով գրում է Tert.am-ը:
Պաշտոնյան նշել է, որ իրենց ոստիկանական ուժերի թիրախը շարունակում են հանդիսանալ «Քրդստանի աշխատավորական կուսակցություն» և «Իսլամական պետություն» խմբավորումների զինյալները, ինչպես նաև հուլիսի 15-ի հեղաշրջման փորձի կազմակերպման համար մեղադրվող Ֆեթուլլահ Գյուլենի թիմակիցները:
Հուլիսի 15-ին Թուրքիայում տեղի է ունեցել ռազմական հեղաշրջման փորձ: Դրան հաջորդել են ձերբակալությունները երկրի զինված ուժերում և այլ կառույցներում, փակվել են բազմաթիվ թերթեր, կազմակերպություններ, կենտրոններ, երկրում հայտարարվել է արտակարգ դրություն: Հեղաշրջման փորձի համար Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեղադրում է «Հիզմեթ» («Ծառայություն») կրոնական շարժման հիմնադիր և իր հակառակորդ Ֆեթուլլահ Գյուլենին, ով ներկայում բնակվում է ԱՄՆ Փենսիլվանիա նահանգում:

8 Сентябрь 2016 - 10:06 AMT
Турецкие власти предотвратили с 15 августа 229 террористических атак запрещенной в стане Рабочей партии Курдистана (РПК), в том числе 39 с участием заминированных автомобилей и 19 атак террористов-смертников. Об этом заявил вице-премьер Турции Нуреттин Джаникли.
«В период с 15 августа по 7 сентября в рамках борьбы с PПK предотвращены 229 атак, в том числе 155 с использованием бомб, 39 с использованием заминированных автомобилей и 19 атак смертников. Изъято 13,1 тонны взрывчатых веществ», — заявил Джаникли на пресс-конференции в Анкаре, передает РИА Новости.
В Турции действует Рабочая партия Курдистана, запрещенная властями страны. Партию обвиняют в совершении ряда терактов в стране. Перемирие между РПК и правительством Турции нарушилось в 2015 году. После возобновления в Турции в июле 2015 года вооруженного конфликта с РПК в столкновениях с курдскими повстанцами погибли около 700 военных и полицейских. Генштаб Турции сообщил об уничтожении за этот период более шести тысяч курдских повстанцев.