Իսրայելի ՌՕՈւ-ն սեպտեմբերի 4-ից հետո արդեն երկրորդ անգամ գրոհել է սիրիական բանակի դիրքերը Գոլանի բարձունքում` զոհեր և տուժածներ չկան, հայտնել է Reuters-ը Իսրայելի բանակի ներկայացուցչի վրա հղումով:
Իսրայելի օդուժը հարվածներ է հասցրել Սիրիայի ԶՈւ ականանետներին Սիրիայի հյուսիսում` Գոլանի բարձունքի այդ երկրին պատկանող հյուսիսային հատվածում»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ իսրայելյան զորքերը գրոհել էին սիրիական հրետանու դիրքերը` սիրիացիների կողմից Իսրայելին պատկանող Գոլանի բարձունքները ականատերով գնդակոծելուց հետո: Զինվորականները դա համարել են ոտնձգություն Իսրայելի ինքնիշխանության դեմ և հայտարարել, որ կշարունակեն գործողություններն ուղղված երկրի անվտանգության ապահովմանը:
Հարվածների նախորդ «փոխանակումը» գրանցվել էր օգոստոսի 22-ին, երբ Իսրայելը ավիացիան օդ բարձրացրեց ականանետային գնդակոծությունից հետո, որը, սակայն, պատահական բնույթ էր կրում Սիրիայում ներքին մարտերի հետևանքով:
Իսրայելցի զինվորականների տվյալներով, 80-կիլոմետրանոց սահմանին Դամասկոսի զորքերից բացի կռվում են մոտ 50 տարբեր խմբավորման զինյալներ, այդ թվում ահաբեկչական «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» և «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները:

Израильские ВВС во второй раз с 4-го сентября атаковали позиции сирийской армии на Голанских высотах, жертв и пострадавших нет, передает Reuters со ссылкой на представителя армии Израиля.
«ВВС Израиля нанесли удар по минометам сирийских вооруженных сил на севере принадлежащей Сирии части Голанских высот», — отметил собеседник, передает РИА Новости.
Ранее израильские войска атаковали позиции сирийской артиллерии после минометного обстрела контролируемой еврейским государством части Голанских высот. Военные назвали это посягательством на суверенитет Израиля и заявили, что продолжат действия для обеспечения безопасности страны.
Предыдущий обмен ударами произошел 22 августа. Тогда Израиль задействовал авиацию в ответ на минометный обстрел, который был признан случайный перелетом снаряда в ходе междоусобных боев в Сирии. По данным израильских военных, на 80-километровой границе, кроме войск Дамаска, присутствуют порядка полусотни различных группировок, в том числе запрещенные в России террористические организации «Джабхат ан-Нусра» и «Исламское государство».