8 Սեպտեմբեր 2016 - 08:09 AMT
ՆԱՏՕ-ն Ռուսաստանի հետ բացառապես քաղաքական երկխոսություն է վարում` այլ ուղղություններ համագործակցության համար չկան: Այդ մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Թբիլիսիում ընթացող «Եվրոպայի փոփոխական աշխարհառազմավարական լանդշաֆտը» խորագրով խորհրադաժողովում, հայտնում է «Գրուզիա օնլայնը»:
Ըստ նրա, գործակցության բոլոր մյուս տեսակները դադարեցվել են 2014-ին, երբ Ղրիմը միացավ Ռուսաստանին: Ստոլտենբերգը նշել է, որ միակ մեխանիզմը, որը շարունակում է աշխատել, Ռուսաստան-ՆԱՏՕ խորհուրդն է: Նա կարևորել է հաղորդակցության այդ տեսակի պահպանումը:
ՆԱՏՕ-ի պատվիրակությունը Վրաստանում մասնակցում է սեպտեմբերի 7-8-ը ընթացող ՆԱՏՕ-ի Հյուսիսատլանտյան խորհրդի նիստին: Այցի շրջանակում տեղի կունենա նաև ՆԱՏՕ-Վրաստան հանձնաժողովի նիստը:
ՆԱՏՕ-ի պատվիրակության առաջին այցը Վրաստան տեղի է ունեղել 2008-ին:
Սեպտեմբերի 7-ին Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ, «Հանրապետական կուսակցության» անդամ Դավիթ Ուսուպաշվիլին հայտարարեց, որ կողմ է Վրաստանում ամերիկյան ռազմակայանի տեղակայմանը: Նա գտնում է, որ դա կենսական նշանակություն ունի երկրի համար:

Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг, выступая на конференции «Изменчивый геостратегический ландшафт Европы после варшавского саммита» в Тбилиси заявил, что с Россией НАТО строит исключительно политический диалог — других направлений сотрудничества нет.
По его словам, все другие виды сотрудничества прекратились после воссоединения Крыма с Россией в 2014 году. Столтенберг отметил, что единственный механизм, который продолжает работать — это Совет Россия — НАТО. Он подчеркнул важность сохранения такой коммуникации, передает Грузия-Online.
Делегация Североатлантического совета находится с визитом в Грузии 7 и 8 сентября. Первый визит в Грузию делегация Североатлантического совета нанесла 15−16 сентября 2008 года.
В ходе этого визита был подписан рамочный документ об учреждении комиссии НАТО-Грузия и состоялось первое заседание этой комиссии. Второй визит состоялся 9−10 ноября 2011 года, третий — 26−27 июня 2013 года.