Բրիտանական Սուոնսի համալսարանի կենսաբանները հայտնաբերել են, որ արյան հետազոտությունը կարող է թույլ տալ հայտնաբերել քաղցկեղն ախտանիշների ի հայտ գալուց 10 տարի առաջ: Նրանք այդ հետազոտությունն անվանում են «հրդեհի ահազանգման դետեկտոր»` ինչպես սարքն է արձագանքում ծխի մասնիկներին, այնպես էլ նոր թեստը հայտնաբերում է արյան փոփոխությունները:
Ըստ պրոֆեսոր Գարեթ Ջենկինսի, որը հետազոտական խմբի ղեկավարն է, մուտացիաներն արյան կարմիր մարմիններում սկսվում են հիվանդի մոտ քաղցկեղի աշխտորոշումից շատ ավելի շուտ: Մատից վերցրած արյան հասարակ անալիզը 2 ժամվա ընթացքում թույլ կտա որոշել «շինարարական» սպիտակուցի վնասվածքով բջիջների առկայությունը:
Առողջ մարդու մոտ նման բջիջները մի քանիսն են մեկ միլիոնի մեջ, իսկ ապագա քաղցկեղով հիվանդի մոտ` տասնյակ: Այդքան վաղ շրջանում քաղցկեղի հայտնաբերման հնարավորությունը թույլ կտա խուսափել քիմիաթերապիայից և ճառագայթումից` սահմանափակվելով հասարակ վիրահատությամբ և դեղորայքի ընդունմամբ: Կարևոր է, որ այդ անալիզի ինքնարժեքը բարձր չէ` ընդամենը 35 ֆունտ սթերլինգ: Այժմ կենսաբանները պատրաստվում են փորձարկել իրենց թեստը` եթե այն արդարացնի իրեն, ապա 10 տարի անց (կամ ավելի շուտ) այն հասանելի կդառնա ամբողջ աշխարհում, հայտնում է Nat-geo-ն:
Հեռանկարում այդ հետազոտությունը կարող է կրճատել մահացությունը քաղցկեղի այն տեսակներից, որոնց հատուկ է առանց ախտանիշների ընթացքը սկզբնական փուլերում` օրինակ, կերակրափողի և ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի դեպքում:

Биологи из британского университета Суонси называют этот анализ «пожарным детектором»: подобно тому, как его датчик реагирует на частицы дыма, новый тест распознает изменения в крови.
По словам профессора Гарета Дженкинса — лидера исследовательской группы, мутации в красных кровяных тельцах начинаются задолго до того, как пациенту ставят роковой диагноз. Простой анализ крови из пальца в течение двух часов определит присутствие клеток с поврежденным «строительным» белком.
У здорового человека таких клеток всего несколько на миллион, а у будущего онкобольного — десятки. Возможность определить рак на такой ранней стадии позволит избежать химиотерапии и облучения, а обойтись простой операцией и приемом лекарств. Важно, что себестоимость этого анализа невысока — всего 35 фунтов стерлингов. Сейчас биологи готовятся проводить испытания своего теста: если он оправдает себя, то через десять лет (или меньше) будет доступен на мировом уровне, передает Nat-geo.
Такой анализ в перспективе может сократить смертность от видов рака, характеризующихся бессимптомным протеканием на ранних стадиях, — например, опухоли пищевода и поджелудочной железы.