9 Սեպտեմբեր 2016 - 10:39 AMT
Ֆրանսիայում սեպտեմբերի 9-ին Փարիզում ահաբեկչություն նախապատրաստելու կասկածանքով 3 կին է ձերբակալվել:
Իրավապահ մարմինների տեսադաշտում կանայք հայտնվել են Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի կենտրոնում գազի բալոններով բեռնված ավտոմեքենաների հայտնաբերումից հետո: Գլխավոր կասկածյալը մեքենայի սեփականատիրոջ 19-ամյա աղջիկն է: Ինչպես պարզել են քննիչները, աղջիկը հավատարմության երդում է տվել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը:
Ըստ ոստիկանության, նա իր երկու հանցակիցների հետ ահաբեկչություն էր ծրագրում իրականացնել Փարիզի Լիոնի կայարանում: Բոլորը ձերբակալվել են հատուկ գործողության ժամանակ Փարիզից 30 կմ հեռավորության վրա:
Ձերբակալության ժամանակ գլխավոր կասկածյալը դիամդրություն է ցույց տվել և դանակով վիրավորել է ոստիկանին: Ի պատասխան իրավապահները կրակ են բացել` ոտքից վիրավորվելով կասկածյալին: Նրան տեղափոխել են հիվանդանոց:
Ֆրանսիայի ՆԳ նախարար Բերնար Կազնյովը հայտարարել է, որ այժմ աշխատանք է տարվում նոր ահաբեկչությունները կանխելու ուղղությամբ, հայտնում է Lenta.ru-ն:
2016-ի սեպտեմբերի 2-ին Փարիզի դատախազ Ֆրանսուա Մոլենսը հայտարարեց երկրում նոր ահաբեկչությունների մեծ հավանականության մասին: Մոլենսը կարծում է, որ Իրաքում և Սիրիայում «Իսլամական պետության» դիրքերի թուլացման պատճառով Ֆրանսիա կվերադառնան գրոհայինների շարքերում կռված քաղաքացիները: «Մի օր մենք այդպիսի մարդկանց ներհոսքի փաստի առջև կկանգնենք Ֆրանսիայում, իրենց ընտանիքների հետ»,-զգուշացրել է դատախազը:
Ըստ Ֆրանսիայի ՆԳՆ տվյալների, այժմ Սիրիայի տարածքում և Իրաքում գրոհայինների շարքերում Ֆրանսիայի մոտ 700 քաղաքացի կա: Ինչպես օգոստոսի 23-ին հայտարարել է ՆԳ նախարար Բերնար Կազնյովը, միայն մեկ ամսում հատուկ ծառայությունները ձերբակալել են 7 անձի ահաբեկչության մեղսակցության կասկածանքով:

9 Сентябрь 2016 - 10:11 AMT
Французские власти 9-го сентября заявили о задержании трех женщин, подозреваемых в подготовке нового теракта в Париже.
В поле зрения правоохранительных органов все трое попали в связи с расследованием по факту обнаружения в центре французской столицы автомобиля, груженного газовыми баллонами. Главная подозреваемая — 19-летняя дочь владельца машины. Девушка, как выяснили следователи, присягнула на верность террористической группировке «Исламское государство» (ИГ).
По данным полиции, она и две ее сообщницы планировали проведение теракта на Лионском вокзале в Париже. Все были задержаны в ходе спецоперации, проведенной в четверг, 8 сентября, на вокзальной площади города Буси-Сент-Антуан (департамент Эсон) в 30 километрах от французской столицы.
В ходе задержания главная фигурантка оказала сопротивление и ранила полицейского ножом в плечо. В ответ жандармы открыли огонь, прострелив подозреваемой ногу. Она госпитализирована в одну из местных больниц. Министр внутренних дел Франции Бернар Казнев, комментируя действия спецслужб, заявил, что в настоящее время власти работают на упреждение, предотвращая новые теракты, которые готовятся на территории страны радикальными фанатиками, сообщает Lenta.ru.
2 сентября 2016 года прокурор Парижа Франсуа Моленс заявил о высокой вероятности совершения новых терактов на территории страны. Одной из главных угроз он назвал усилившуюся пропаганду исламистов среди французской молодежи, которую террористы ведут через социальные сети. В качестве примера он рассказал о возросшем количестве интернет-профилей девочек-подростков, в которых излагаются хитроумные и изощренные планы террористических атак.