9 Սեպտեմբեր 2016 - 11:19 AMT
Ծայրահեղական «Կոլումբիայի հեղափոխական զինված ուժեր-Ժողովրդական բանակ» (FARC-EP) կազմակերպության ղեկավարությունը հայտարարել է կրակի դադարեցման մասին: Այդպիսով ավարտվեց մոլորակի ամենաերկարատև զինված հակամարտություններից մեկը:
FARC պարտիզանները գործում էին Կոլումբիայի տարածքում վերջին 50 տարվա ընթացքում: Մի ժամանակ բավականին հաջող` վերահսկելով երկրի տարածքի զգալի մասը, հարվածներ հասցնելով կայազորներին և ոստիկանության բաժանմունքներին, ահաբեկչություններ կազմակերպելով մայրաքաղաքում, սպանելով և առևանգելով հայտնի քաղաքական գործիչներին: Կոլումբացի ապստամբներին սատարում էր Կուբան, իսկ հետո Վենեսուելան:
Բանակցությունները կառավարական զորքերի և ապստամբների միջև սկսվել և ընդհատվել են մի քանի անգամ: Այնուամենայնիվ, իշխանություններին հաջովեց վերջին շրջանում զգայուն հարվածներ հասցնել պարտիզաններին` մեկը մյուսի հետևից սպանվեցին նրանց առաջնորդները, նրանք զրկվեցին ֆինանսավորման հիմնական աղբյուրներից. թմրանյութերի վաճառքից ստացվող շահույթից և Վենեսուելայի տնտեսական աջակցությունից, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Մարտական գործողությունների դադարեցման և քաղաքական համակարգին FARC-ի միանալու մասին համաձայնագիրը կնքվել էր հունիսին, սակայն խաղաղ պայմանագիրը ուժի մեջ կմտնի միայն հոկտեմբերի 2-ին կայանալիք հանրաքվեում հավանություն ստանալուց հետո: Ճիշտ է, արդյունքը, կանխորոշված չէ. պարտիզանները շատ երկար ու արյունալի պայքար են մղել ռեժիմի դեմ, և ընտրողների համար դժվար կլինի մի քանի ամսում հասկանալ և ներել ահաբեկիչներին և թույլ տալ նրանց զբաղվել օրինական քաղաքական գործունեությամբ:

9 Сентябрь 2016 - 10:30 AMT
Руководство экстремистской организации «Революционные вооруженные силы Колумбии — Народная армия» (FARC-EP) объявило о прекращении огня. Таким образом, в ночь на 29-е августа завершился один из самых продолжительных вооруженных конфликтов на планете.
Партизаны FARC действовали на территории Колумбии последние 50 лет. Одно время — весьма успешно, контролируя значительную часть территории страны, нанося удары по гарнизонам и отделениям полиции в городах, устраивая теракты в столице, убивая или похищая видных политиков. Большую помощь колумбийским повстанцам оказывала Куба, а потом и Венесуэла. Переговоры между правительственными войсками и повстанцами начинались и прерывались несколько раз. Тем не менее в последнее время властям удалось нанести партизанам ощутимые потери: один за другим в боях или в ходе спецопераций были убиты лидеры повстанцев, которых к тому же лишили основных источников финансирования — доходов от наркоторговли и венесуэльской экономической помощи, пишет «Коммерсант».
Соглашение о прекращении боевых действий и встраивании FARC в политическую систему страны было подписано в июне 2016-го года. Однако в силу мирный договор вступит только после его одобрения на референдуме, который должен пройти 2 октября. Правда, его результаты вовсе не предрешены: партизаны слишком долго и слишком кроваво воевали с режимом, чтобы избиратели могли всего за пару месяцев понять и простить террористов и, главное, разрешить им заниматься легальной политической деятельностью.