Իսրայելի ավիացիան կորուստներ չի կրել Սիրիայում սեպտեմբերի լույս 13-ի գիշերն իրականացրած գործողության ժամանակ, թեև հրթիռակոծվել է ցամաքից զենիթային հրթիռներով: Այդ մասին հայտարարել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Գործակալության զրուցակիցն այդպիսով հերքում է պետական սիրիական SANA գործակալության հաղորդագրությունը, որի տվյալներով Իսրայելի ՌՕՈւ-ն ինքնաթիռ և անօդաչու թռչող սարք է կորցրել Գոլանի բարձունքներում Սիրիայի կառավարական բանակի դիրքերը ռմբակոծելիս:
«Սեպտեմբերի լույս 13-ի գիշերը Սիրիայից «ցամաք-օդ» դասի 2 հրթիռ է արձակվել, երբ մեր ավիացիան գրոհում էր սիրիական հրետանու դիրքերը: Միջադեպերից ոչ մեկի ժամանակ Իսրայելի ՌՕՈւ թռչող սարքերի անվտանգությունը չի վտանգվել»,-ասել է մայոր Արյե Շալիկարը:
«Միանգամայն կեղծ հայտարարություններ»,-ասել է նա սիրիական հրապարակումների ժամանակ:
Ինչպես հայտնել էր Սիրիայի պետական SANA գործակալությունը, Իսրայելի ռազմական ինքնաթիռը մոտ 01:00-ին գրոհել էր սիրիական բանակի դիրքերը Սիրիայի հարավ-արևմուտքում գտնվող Էլ Քւնեյրա քաղաքի մոտ, որի բնակիչները հեռացել են, որից հետո ինքնաթիռն ու անօդաչու սարքը ոչնչացվել են: Օդաչուների ճակատագիրն անհյատ է:
Մինչդեռ սիրիական բանակի հրամանատարությունը հայտարարել է, որ հաստատում է իսրայելյան ինքնաթիռի և անօդաչու սարքի խոցումը Կունեյթրա գավառում: «Իսրայելի ինքնաթիռները գրոհեցին մեր դիրքերը Կունեյթրայում: Մեր ՀՕՊ ուժերը կրակ բացեցին և խոցեցին մարտական ինքնանթիռն ու անօդաչու սարքը Սասաա ավանից ոչ հեռու»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Израильская авиация не понесла потерь в ходе ночной операции в Сирии, хотя и была атакована с земли зенитными ракетами. Об этом заявил представитель пресс-службы Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ), передает РИА Новости.
Собеседник агентства опроверг таким образом сообщение государственного сирийского агентства SANA, по данным которого ВВС Израиля потеряли самолет и беспилотный летательный аппарат во время налет на позиции сирийских правительственных войск на Голанских высотах.
«Сегодня ночью (13 сентября) две ракеты класса «земля-воздух» были выпущены из Сирии после того, как наша авиация атаковала позиции сирийской артиллерии. Ни на одном из этапов инцидента безопасность летательных аппаратов ВВС Израиля не была под угрозой», — сказал майор Арье Шаликар.
«Полностью ложные заявления»,-охарактеризовал он сирийские публикации.
Ранее агентство SANA сообщило, что военный самолет Израиля атаковал позиции сирийской армии в покинутом городе Эль-Кунейтра на юго-западе Сирии 13 сентября около 01:00 ночи по местному времени. После чего самолет и дрон были сбиты.
Тем временем в заявлении командования сирийской армии подтверждается, что войска сирийских ПВО сбили израильский боевой самолет и беспилотник в воздушном пространстве Сирии в провинции Кунейтра.
«Самолеты израильских ВВС 13 сентября атаковали позиции сирийской армии в провинции Кунейтра. Наше ПВО открыло огонь на поражение и сбило боевой самолет и беспилотник к западу от поселения Сасаа»,- написано в заявлении.
Ранееизраильские военные сообщили о ночном ударе по позициям сирийских артиллеристов, назвав авианалет ответом на очередной снаряд, перелетевший через границу.