13 Սեպտեմբեր 2016 - 12:14 AMT
Ղարաբաղի Հանրապետության դե յուրե ճանաչումը ընդամենը ժամանակի խնդիր է: Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ հավելելով, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ինչ վերաբերում է տարածքների խնդրին, ապա ըստ ԱԺ փոխնախագահի, այսօր թիվ մեկ խնդիրը Ղարաբաղի կարգավիճակն է: «Տարածքներից պետք չէ խոսել, տարածքների տեղը ես նրանց ցույց եմ տվել, վերջերս էլ Դավիթ Բաբայանը շատ դիպուկ ցույց է տվել տարածքների տեղը: Եվ Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտպանելու է ԼՂՀ ժողովրդի արդար պայքարը, որը սկսել է 1988 թվականին»,- նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Անդրադառնալով պայմանավորվածություններին՝ ԱԺ փոխնախագահն ասել է, որ դրանք չեն իրականացվում առաջին հերթին Ադրբեջանի պատճառով:
Նրա խոսքերով՝ խնդիրը պետք է լուծի Ղարաբաղի ժողովուրդը և պետք է հնարավորություն ունենա միջազգային նորմերին համապատասխան իրականացնել ինքնորոշման իր իրավունքը:
Ավելի վաղ Էդուարդ Շարմազանովն Արգենտինյան Հանրապետության Սենատի և Պատգամավորների պալատի Արգենտինա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբերի անդամների հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ բոլորը պետք է գիտակցեն, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանն այլընտրանք չկա:

13 Сентябрь 2016 - 11:49 AMT
Признание независимости Нагорно-Карабахской Республики де-юре – лишь дело времени. Такое мнение выразил 13 сентября в беседе с журналистами вице-спикер армянского парламента Эдуард Шармазанов.
«С таким же заявлением мы выступали и в Москве, и в Ереване и Буэнос-Айресе. Карабах никогда не будет в составе Азербайджана. Нашей первостепенной задачей является решение вопроса, связанного со статусом НКР», – подчеркнул Шармазанов, передает Новости-Армения.
Он добавил, что Армения будет защищать справедливую борьбу, которую народ НКР начал в 1988 году.
Говоря о договоренностях, достигнутых в ходе встречи президентов Армении и Азербайджана в Вене и Санкт-Петербурге, вице-спикер армянского парламента отметил, что они не соблюдаются азербайджанской стороной.
«Речь идет как о внедрении механизмов доверия, так и расширении полномочий офиса действующего председателя ОБСЕ», – подчеркнул Шармазанов.
По его словам, народ Карабаха должен иметь возможность полностью реализовать свое право на самоопределение, предусмотренное международными нормами.