Հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գագաթնաժողովում կքննարկվի հավաքական անվտանգության ռազմավարությունը մինչև 2025թ.: Այդ մասին Մինսկում հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք գործնականում համաձայնեցրել ենք հավաքական անվտանգության մասին փաստաթուղթը և ներկայացնելու ենք այն նախագահներին հոկտեմբերի 14-ին Երևանում»,-ասել է Բորդյուժան Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հանդիպմանը:
Նա նաև տեղեկացրել է Բելառուսի նախագահին ՀԱՊԿ Ճգնաժամային արձագանքման կենտրոնի ստեղծման նախագծի մասին: «Այս գործընթացը ևս բավականին դրական է ընթանում: Կարծում եմ, նախագահները կհաստատեն որոշումը, որի համաձայն մենք կստեղծենք ՀԱՊԿ ազդեցության գոտում իրավիճակի դիտարկման կենտրոն: Կենտրոնը կկարողանա փաստաթղթային, թվային, տեսանյութերի տեսքով տեղեկատվություն փոխանակել անդամ պետությունների նման կառույցների հետ, տեսակոնֆերանսներ անցկացնել»,-ասել է Բորդյուժան:
Ըստ նրա, հանդիպմանը նաև խոսվել է կազմակերպության ուժային բաղադրիչի հզորացման մասին: «Վերջին ամիսներին մի շարք զորավարժություններ են անցկացվել հավաքական ուժերի տարբեր ստորաբաժանումների մասնակցությամբ: Առաջին անգամ Բելառուսում տեղի ունեցած զորավարժությունների ժամանակ մշակվել են փախստականների մեծ զանգվածների առաջացմանն համատեղ արձագանքելու հարցեր: Մենք մշակում ենք փախստականներին ընդունելու, զատելու, նրանց օգնություն ցուցաբերելու հարցեր»,-ասել է նա:
ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարի անունը հայտնի կդառնա հոկտեմբերի 14-ին Երևանում` ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստում, դա կլինի ՀՀ ներկայացուցիչը: Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:Ավելի վաղ ՀԱՊԿ-ում որոշում էր կայացվել, որ 2016-ից կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում պետք է ռոտացիոն կարգով նշանակվեն անդամ պետությունների ներկայացուցիչները՝ երեքական տարով:

На саммите Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), который состоится 14 октября в Ереване, будет рассмотрена стратегия коллективной безопасности до 2025 года. Об этом 13-го сентября заявил в Минске генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа.
Как сообщила пресс-служба президента Белоруссии Александра Лукашенко, он провел встречу с генсеком организации 13-го сентября.
«Я рассказал президенту о нашей работе по завершению стратегии коллективной безопасности. Мы практически согласовали документ и будем представлять его президентам в Ереване 14 октября», — сказал Бордюжа, передает РИА Новости.
Он также проинформировал президента о проекте создания Центра кризисного реагирования ОДКБ.
«Здесь процесс у нас тоже идет достаточно позитивно. Думаю, президенты утвердят решение, в соответствии с которым мы создадим центр мониторинга за ситуацией в зоне действия Договора о коллективной безопасности. Этот центр будет иметь возможность обмениваться с подобными структурами в наших государствах документальной, цифровой, видеоинформацией, проводить видеоконференции», — пояснил генсек ОДКБ.
По словам Бордюжи, на встрече также шла речь о формировании и укреплении силовой составляющей организации.
«Вы знаете, что в последние несколько месяцев прошла серия учений с различными категориями коллективных сил. Непосредственно в Белоруссии успешно прошли учения миротворческих сил. Причем впервые, кроме розыгрыша эпизодов действий военнослужащих, отрабатывались вопросы совместного реагирования на возникновение крупных масс беженцев. Мы отрабатывали вопросы приема беженцев, фильтрации, оказания им помощи», — отметил он.
Лукашенко и Бордюжа также обменялись мнениями о развитии ситуации в странах — членах ОДКБ и горячих точках, которые сегодня и вызывают беспокойство.