Հայաստանի Հանրապետությունում ընտրական բարեփոխումների վերաբերյալ քաղաքական նոր համաձայնագրի երեկվա ստորագրումը ՀՀ կառավարության իշխող կոալիցիայի և ընդդիմադիր քաղաքական կուսակցությունների միջև՝ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ համատեղ քննարկումների արդյունքում, ընտրական բարեփոխումների իրականացմանը նպաստելու գործում դրական զարգացում է:
Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Եվրամիության արտաքին հարցերի հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի մամուլի խոսնակը:
«Եվրոպական միության, միջազգային այլ գործընկեր կազմակերպությունների կողմից տրամադրվող ֆինանսավորումը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության ներգրավվածությունը հնարավորություն կտան իրականացնել Հայաստանի Հանրապետության նոր ընտրական օրենսգրքով նախատեսված տեխնիկական բաղադրիչը:
Ընտրական գործընթացի մասնակից կողմերն այժմ պետք է լիարժեք և բարեխիղճ կերպով կյանքի կոչեն ընտրական նոր օրենսդրությունը՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրական նոր համակարգի և ընթացակարգերի նկատմամբ արժանահավատության, թափանցիկության և հանրային վստահության բարձրացման նպատակով»,- ասված է հայտարարության տեքստում:
Ազգային ժողովի 5 խմբակցություն՝ ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն ՀՅԴ-ն, ՕԵԿ-ը և ՀԱԿ-ը, սեպտեմբերի 13-ին ստորագրել են փոխհամաձայնության մասին հայտարարություն, որի համաձայն ընտրություններից հետո կհրապարակվեն ստորագրված ընտրական ցուցակները, ինչպես նաև բոլոր ընտրատեղամասերում կտեղադրվեն տեսախցիկներ և ընտրական ամբողջ գործընթացը կտեսանկարահանվի:

14 Сентябрь 2016 - 09:12 AMT
Подписание нового политического соглашения о реформе избирательной системы в Армении между правительственной коалицией и оппозиционными партиями в результате совместных обсуждений с представителями гражданского общества является позитивным развитием в осуществлении избирательной реформы в стране. Об этом заявил пресс-секретарь Верховного представителя Европейского союза по иностранным делам Федерики Могерини.
«Финансовая помощь Европейского союза и других международных партнеров, а также обязательства правительства РА позволят реализовать технические аспекты, определяемые новым избирательным кодексом Республики Армения.
Заинтересованные стороны выборов в Армении теперь должны в полной мере реализовать новое избирательное законодательство в духе доброй воли с целью повышения достоверности, прозрачности и общественного доверия к новой избирательной системе и процедурам в соответствии с международными стандартами», – говорится в сообщении.
13 сентября 5 фракций Национального собрания Армении подписали многостороннее соглашение об организации и проведении избирательных процессов в Армении, согласно которому списков избирателей, принявших участие в выборах,будут официально обнародованы, а также будет проводится съемка всего процесса подведения итогов голосования.