14 Սեպտեմբեր 2016 - 10:06 AMT
Եվրամիությունը պետք է քաղաքացիական և ռազմական գործողությունների հրամանատարության միասնական կենտրոնակայան ստեղծի: Այդ մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը:
«Արդյունավետ գործելու համար պետք է ԵՄ շրջանակում միասնական եվրոպական գլխավոր շտաբ ունենալ»,-ասել է նա` ելույթ ունենալով Ստրասբուրգում ընթացող Եվրախորհրդարանի ընդլայնված նստաշրջանում:
Ըստ նրա, ժամանակն է համախմբել ԵՄ անդամ պետությունների պաշտպանական կարողությունները: «Լիսաբոնի պայմանագիրը թույլ է տալիս ԵՄ անդամներին համատեղել պաշտպանական հնարավորությունները մշտական գործող կառույցում: Կարծում եմ` ժամանակն է օգտվել այդ հնարավորությունից»,-ասել է նա:
Ըստ Յունկերի, ԵՄ երկրների միջև համագործակցության անբավարար մակարդակը պաշտպանության ոլորտում «Եվրոպայից 20-100 մլն է խլում»:
«Երաշխավորելու համար եվրոպական պաշտպանության ամրությունը` եվրոպական ռազմարդյունաբերությունը պետք է ապացուցի իր նորարար ունակությունները:
Նա նաև կողմ է արտահայտվել քաղաքացիական և ռազմական գործողությունների հրամանատարության միասնական կենտրոնակայանի ստեղծմանը: Ըստ նրա, Եվրամիությունն այլևս չի կարող կախված լինել «մեկ գերտերությունից» և առանձին երկրների ռազմական հնրավորություններից:
Սեպտեմբերի 3-ին ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գծով ներկայացուցիչ ֆեդերիկա Մոգերինին ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպման առաջին օրվա ավարտին հայտարարեց, որ Տեսանելի ապագայում Եվրամիության բանակ չի ստեղծվի:

Евросоюзу необходимо создать единый штаб командования гражданскими и военными операциями. Об этом 14-го сентября заявил председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер.
«Чтобы действовать эффективно, надо чтобы у нас в рамках ЕС был единый европейский генштаб», — сказал он, выступая на пленарной сессии Европарламента в Страсбурге с ежегодной речью о приоритетах социально-экономической политики ЕС.
По его словам, настало время для совмещения оборонных возможностей стран-членов Евросоюза. «Лиссабонский договор позволяет членам ЕС, если они этого хотят, совмещать их оборонные возможности в постоянной структурной форме. Я считаю, что пришло время воспользоваться этой возможностью (The Lisbon Treaty enables those Member States who wish, to pool their defence capabilities in the form of a permanent structured cooperation. I think the time to make use of this possibility is now)», — сказал он.
По словам Юнкера, недостаточная степень сотрудничества между странами ЕС в области обороны «обходится Европе в сумму от 20 до 100 миллионов».
«Чтобы гарантировать прочность европейской обороны, европейская оборонная промышленность должна доказать свою способность к инновациям. Поэтому до конца года мы предложим создать европейский оборонный фонд для того, чтобы активно стимулировать исследования и инновации», — сказал он.
Также политик высказался за создание единого штаба командования гражданскими и военными операциями. По его словам, Европейский союз больше не может зависеть «от одной державы» и военных возможностей отдельных стран.
Весной глава европейской дипломатии Федерика Могерини отмечала, что Евросоюз не будет создавать собственные вооруженные силы. В июне офис Могерини представил новую европейскую глобальную стратегию в области внешней политики и политики безопасности и отметил, что страны Европейского союза должны развивать сотрудничество в сфере обороны.