14 Սեպտեմբեր 2016 - 10:20 AMT
Սլովենիայի ֆուտբոլի ասոցիացիայի ղեկավար Ալեքսանդեր Չեֆերինը դարձել է Եվրոպայի ֆուտբոլի ասոցիացիաների միության (ՈւԵՖԱ) նոր նախագահը:
Քվեարկությանը մասնակցել է ՈւԵՖԱ 55 անդամ: Աթենքում կայացած արտահերթ կոնգրեսում Չեֆերինի օգտին է քվեարկել ազգային ասոցիացիաների 42 ներկայացուցիչ:
«Շնորհակալ եմ ֆանտաստիկ աջակցության համար: Սա մեծ պատիվ է ինձ համար և մեծ պատասխանատվություն, որը դնում եք ինձ վրա: Ինձնով հպարտանում է իմ ընտանիքը, իմ փոքր, բայց գեղեցիկ երկիրը` Սլովենիան, հուսով եմ, կհպարտանաք նաև դուք»,-ասել է Չեֆերինը:
Նրա մրցակիցը` Նիդերլանդների ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Միխաել վան Պրագը հավաքել է 13 ձայն, գրում է «Կոմերսանտը»:
Մինչև 2011թ., երբ ընտրվեց Սլովենիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահը, Ալեքսանդր Չեֆերինը ֆուտբոլի հետ կապված է եղել միայն պարբերաբար: Նա Լյուբլյանայի «Օլիմպիա» ֆուտբոլային ակումբի տնօրենների խորհրդի անդամ էր, սակայն ժամանակի մեծ մասը նվիրում էր ընտանեկան իրավաբանական գրասենյակին:
ՈւԵՖԱ-ի նախագահի պաշտոնում Չեֆերինը կփոխարինի Միշել Պլատինիին, որն ավելի վաղ հայտարարել էր իր հրաժարականի մասին:

14 Сентябрь 2016 - 09:52 AMT
Глава футбольной ассоциации Словении Александер Чеферин стал новым президентом Союза европейских футбольных ассоциаций (UEFA).
В голосовании приняли участие 55 членов УЕФА. За кандидатуру Чеферина на внеочередном конгрессе организации в Афинах проголосовали 42 представителя национальных ассоциаций.
«Спасибо большое за фантастическую поддержку. Это огромная честь для меня и ответственность, которую вы на меня возлагаете. Мной гордится моя семья, моя маленькая, но красивая страна Словения, надеюсь, гордиться будете мной и вы», – сказал Чеферин.
Его конкурент президент Федерации футбола Нидерландов Михаэль ван Праг набрал 13 голосов, пишет «Ъ».
«Демократия восторжествовала. Я рад, что мне дали провести эту предвыборную кампанию, которая позволила мне узнать много интересного и полезного. Хочу сказать, что отныне буду полностью поддерживать Александера»,— сказал Михаэль ван Праг.
Чеферин до 2011 года, когда он стал президентом Федерации футбола Словении, с футбольной деятельностью был связан лишь эпизодически. Он входил в совет директоров ФК «Олимпия» из Любляны, но большую часть времени посвящал управлению семейной юридической фирмой. Как о претенденте на пост главы UEFA об Александере Чеферине заговорили после того, как Джанни Инфантино в мае посетил Словению с визитом.