16 Սեպտեմբեր 2016 - 07:22 AMT
Սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը Բիշքեկում մասնակցել և ելույթ է ունեցել ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին, որն ընթանում էր կազմակերպության 25-ամյակի շրջանակում:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, նիստի օրակարգում ընդգրկված էին կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացման, արդի իրողություններին կառույցի արդիականացման հետ կապված հարցեր։
ԱՊՀ անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձել են մշակութային, կրթական, իրավապահպանության, արտակարգ իրավիճակների, կիբերանվտանգության ոլորտներում գործակցության սերտացման հարցերին:
Նիստին մասնակիցները քննարկել և հավանության են արժանացրել մեկ տասնյակից ավելի փաստաթղթի նախագծեր, այդ թվում` ԱՊՀ 25-ամյակի և մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ ԱՊՀ երկրների ղեկավարների կողմից ընդունվելիք հայտարարությունների տեքստերը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ ԱՊՀ ԱԳ նախարարները քննարկելու են 2017-2019 թվականներին հատուկ ծառայությունների գծով ահաբեկչությանը հակազդման ծրագիրը, իրավապահ մարմինների գծով 2016-2020 թվականներին տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հանցավոր օգտագործմանը հակազդելու ծրագիրը, ինչպես նաեւ 2020 թվականին ԱՊՀ-ի երկրներում մարդահամարի անցկացման հարցը:

16 сентября и.о. министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял участие в заседании совета глав МИД стран СНГ в Бишкеке, проходящем в рамках 25-летия содружества.
В повестку заседания были включены вопросы повышения эффективности деятельности организации, соответствия деятельности структуры насущным задачам, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Главы внешнеполитических ведомств стран-членов СНГ обсудили вопросы углубления сотрудничества в сферах культуры, образования, правоохранения, МЧС и кибербезопасности.
Участники заседания обсудили и одобрили проекты более десятка документов, в том числе, тексты заявлений глав МИД по поводу 25-летия СНГ и по ряду других вопросов.
Ранее сообщалось, что главы МИД СНГ также рассмотрят программу по противодействию терроризму на 2017-2019 годы по линии спецслужб, программу противодействия преступному использованию информационных технологий на 2016-2020 годы по линии правоохранительных органов, а также вопрос проведения переписи населения в странах СНГ в 2020 году.
Было принято решение о проведении следующего заседания совета министров иностранных дел СНГ в апреле 2017 года в Ташкенте.