16 Սեպտեմբեր 2016 - 07:57 AMT
Ամերիկացիների մեծ մասը ԱՄՆ նախագահի պաշտոնին հավակնող Հիլարի Քլինթոնին և Դոնալդ Թրամփին համարում են «ռիսկային» թեկնածուներ: Այդ են վկայում New York Times-ի և CBS News հեռուստաալիքի համատեղ հարցման արդյունքները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԱՄՆ նախագահի ընտրությունները տեղի կունենան նոյեմբերի 8-ին:
Հարցման մասնակիցներին առաջարկել են պատասխանել հետևյալ հարցին. Նախագահի պաշտոնում Հիլարի Քլինթոնի կամ Դոնալդ Թրամփի ընտրությունը համարում եք երկրի համար անվտա՞նգ թե ռիսկային ընտրություն: Ըստ հետազոտման արդյունքների, հարցման մասնակիցների ավելի քան 67%-ը «Թրամփին համարում է ռիսկային թեկնածու, Քլինթոնի վերաբերյալ նույն կարծիքն ունի 51%-ը:
Բացի այդ, ԱՄՆ բնակիչների մեծ մասը չի կարծում, որ Քլինթոնն ու Թրամփն արժանի են վստահության և ազնիվ են` 63% և 60%-ը համապատասխանաբար:
Հարցման մասնակիցների 64%-ը կարծում է, որ Թրամփը չունի լավ նախագահ դառնալու համար անհրաժեշտ խառնվածքն ու բնավորության գծերը: Քլինթոնի պարագայում նույն կարծիքին է 44%-ը:
Հարցման մասնակիցների միայն 36%-ն է հավատում, որ Քլինթոնը կարող է փոխել Վաշինգտոնում ընդունված գործելաոճը, 48% այդ հարցում վստահում է Թրամփին: Ամերիկացիների մեծ մասը կարծում է, որ Քլինթոնը Թրամփից լավ կվարի արտաքին քաղաքականությունը, ներգաղթին, ահաբեկչությանն ու ազգային անվտանգության առնչվող ոլորտները: Հարցման 51%-ը կարծում է, որ Թրափմն ավելի լավ կգործի տնտեսության և աշխատատեղերի ստեղծման ոլորտներում:
Հարցումն անցկացվել է սեպտեմբերի 9-13-ը, մասնակցել է 1433 մարդ գրանցված ընտրողների թվից, հարցման վիճակագրական անճշտությունը` մոտ 3% է:
Ընթերցեք նաև. ԱՄՆ հայ համայնքը նախագահի թեկնածուների աջակցության հարցում այլ մոտեցում է ցուցաբերելու

Большинство американцев считают Хиллари Клинтон и Дональда Трампа «рисковыми» кандидатурами на пост президента США. Об этом свидетельствуют данные опроса, проведенного совместно изданием New York Times и телеканалом CBS News.
Респондентам предложили ответить на вопрос: «Считаете ли вы избрание Хиллари Клинтон / Дональда Трампа в качестве президента безопасным или рисковым выбором для страны?».
Согласно результатам исследования, более 67% опрошенных считают Трампа рисковой кандидатурой на предстоящих выборах, 51% респондентов выразили такое же мнение по поводу Клинтон. Помимо этого, большинство жителей США заявили, что не считают Клинтон и Трампа честными и заслуживающими доверия – 63% и 60% голосов респондентов, соответственно.
Также американцам было предложено ответить на вопросы, связанные с личностными характеристиками кандидатов на пост президента США, передает РИА Новости.
Так, 64% респондентов считают, что Дональд Трамп не обладает необходимым темпераментом и особенностями характера, чтобы стать хорошим президентом. По поводу Клинтон такого же мнения придерживаются 44% респондентов.
Только 36% опрошенных верят в то, что Клинтон сможет внести изменения в то, как осуществляются дела в Вашингтоне, 48% доверяют в этом вопросе Трампу. Большинство американцев верят в то, что Клинтон лучше Трампа справится в вопросах внешней политики, иммиграции, терроризма и национальной безопасности. Трамп, в свою очередь, должен лучше справиться с вопросом экономики и рабочих мест – так посчитал 51% опрошенных.
В опросе, проведенном с 9 по 13 сентября, приняли участие 1433 респондента из числа зарегистрированных избирателей, статистическая погрешность опроса – плюс-минус три процентных пункта.