16 Սեպտեմբեր 2016 - 08:32 AMT
Եվրամիությունը կրիտիկական վիճակում է և պետք է գործնականում ցույց տա, որ կարող է վերափոխվել: Այսպիսի հայտարարություն է արել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Բրատիսլավայում ընթացող ԵՄ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք կրիտիկական վիճակում ենք: Պետք է գործողություններով ցույց տալ, որ մենք կարող ենք բարելավել իրավիճակն անվտանգության, ահաբեկչության դեմ պայքարի, պաշտպանության ոլորտում համագործակցության, տնտեսական աճի ու աշխատանքի շուկայի հարցերում»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ Մերկելը հայտարարել էր, որ Եվրոպան հավատարիմ կմնա իր մարդասիրական պարտավորություններին, սակայն այն փախստականները, որոնք իրավունք չունեն ԵՄ-ում մնալու, պետք է տուն վերադառնան: «Նրանք, ովքեր մնալու իրավունք չունեն, պետք է տուն վերադառնան: Հակառակ դեպքում, մենք չենք կարողանա անել այն, ինչ ցանկանում ենք պատերազմից փախածների համար»,-ասել է Մերկելը:

Евросоюз находится в критическом положении и должен на практике показать свою способность меняться. Об этом 16-го сентября заявила канцлер Германии Ангела Меркель по прибытии на неформальный саммит ЕС в Братиславе.
«Мы в критической ситуации. Нужно действиями показать, что мы можем стать лучше в вопросах безопасности, борьбы с терроризмом, сотрудничества в сфере обороны, экономического роста и рынка труда», – сказала она, передает ТАСС.
Евросоюзу необходимо создать единый штаб командования гражданскими и военными операциями. Об этом 14-го сентября заявил председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер. «Чтобы действовать эффективно, надо чтобы у нас в рамках ЕС был единый европейский генштаб», — сказал он, выступая на пленарной сессии Европарламента в Страсбурге с ежегодной речью о приоритетах социально-экономической политики ЕС.
Весной глава европейской дипломатии Федерика Могерини отмечала, что Евросоюз не будет создавать собственные вооруженные силы. В июне офис Могерини представил новую европейскую глобальную стратегию в области внешней политики и политики безопасности и отметил, что страны Европейского союза должны развивать сотрудничество в сфере обороны.