16 Սեպտեմբեր 2016 - 12:52 AMT
Թուրքիան առաջատար է առավելագույն թվով փախստականներ ընդունած երկրների թվում: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ տեղեկատվական կենտրոնի մարոքյան գրասենյակի ղեկավար Ֆեթհի ադ Դեբադին Ռաբաթում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում:
Ըստ Ադ Դեբադիի. Թուրքիային հաջորդում են Պակիստանը, Լիբանանը, Իրաքը, Եթվպիան, Հորդանանը, Քենիան, Ուգանդան, Չադն ու Սուդանը, հայտնում է Trend-ը Anadolu-ի վրա հղումով:
Ադ Դեբբադին նշել է, որ ամեն րոպե աշխարհում փախստական կամ վերաբնակ է դառնում 24 մարդ:
Ըստ թուրքական Արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և հետևանքների վերացման վարչության, երկրում այսժմ 3 մլն սիրիացի փախստական կա: Ըստ այդ կառույցի, Թուրքիան ավելի քան 10 մլրդ դոլար է ծախսել փախստականների վրա:
ԵՄ-Անկարա համաձայնագրով Թուրքիայի տարածքով Հունաստան անցած բոլոր ապօրինի ներգաղթյալները վերադարձվելու են Թուրքիա, իսկ նրանց փոխարեն սիրիացի օրինական փախստականներ են անցնելու։ Բացի այդ, համաձայնագրով Թուրքիան ևս 3 մլրդ եվրո էր ստանալու։ Թուրքիայի և Եվրամիության միջև վիզային ռեժիմի ազատականացումը հնարավոր է դարձել փախստականների շուրջ համաձայնագրի շրջանակներում: Այս պայմանավորվածության համաձայն՝ Բրյուսելը հնարավորություն կստանա Թուրքիա վերադարձնել ԵՄ տարածք մուտք գործած անօրինական ներգաղթյալներին: Դրա դիմաց Անկարան ֆինանսական օգնություն է ստանալու եվրապացիներից, իսկ Թուրքիայի քաղաքացիները հնարավորություն են ստանալու 90 օր ժամկետով ազատորեն մուտք գործել Շենգենյան գոտու տարածք:

16 Сентябрь 2016 - 10:00 AMT
Турция лидирует в числе стран, принявших больше всего беженцев. Об этом заявил глава марокканского офиса Информационного центра ООН (UNIC) Фетхи ад-Деббади на пресс-конференции в Рабате.
По словам ад-Деббади, далее следуют Пакистан, Ливан, Ирак, Эфиопия, Иордания, Кения, Уганда, Чад и Судан, передает Trend со ссылкой на агентство Anadolu.
Ад-Деббади отметил, что каждую минуту в мире беженцами или переселенцами становятся 24 человека.
Согласно данным турецкого Управления по предотвращению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций (AFAD), в стране в настоящее время находятся 3 млн сирийских беженцев. Турция израсходовала на их содержание свыше 10 миллиардов долларов.
В марте 2016 года в ходе саммита ЕС-Турция в Брюсселе европейская сторона и Анкара согласовали принципы совместного разрешения миграционного кризиса. Турция получит от стран-участниц ЕС дополнительное финансирование в размере €3 млрд и примет от европейских стран нелегальных мигрантов, попавших в Евросоюз незаконным путем через территорию Турцию. Взамен в страны Европы будут переправлены сирийцы, уже получившие официальный статус беженца.