Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները մտադիր են Եվրամիությունից դուրս գալու վերաբերյալ դիմումն ըստ Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ հոդվածի ներկայացնել 2017-ի հունվարին կամ փետրվարին: Այդ մասին հայտարարել է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի վրա հղումով:
Ինքը Մեյը ոչ մի անգամ չի ասել, թե պաշտոնապես Մեծ Բրիտանիան երբ կիրազեկի ԵՄ-ին կազմակերպությունից դուրս գալու գործընթացի մեկնարկի մասին:
Ավելի վաղ Թերեզա Մեյը հայտարարել էր, որ Մեծ Բրիտանիան պետք է պատրաստ լինի ծանր ժամանակների` ԵՄ կազմից դուրս գալու (Brexit) պատճառով:
Տուսկը խոսել է Բրատիսլավայում ԵՄ արտահերթ գագաթնաժողովի ժամանակ, որն ավարտվել է վիճաբանությամբ, քանի որ Իտալիայի վարչապետը հրաժարվել է նույն բեմի վրա կանգնել Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ներկայացուցիչների հետ, իսկ Հունգարիայի վարչապետը քննադատեց Գերմանիային ներգաղթյալների հարցում «պարզամիտ» քաղաքականության համար, հայտնում է Meduza-ն The Daily Telegraph-ի վրա հղումով:
Մեյը, որ նախկինում դեմ է եղել Brexit-ին, խոստացել է կատարել Մեծ Բրիտանիայի հպատակների կամքը և իրականացնել այդ գործընթացը: Բանակցությունները պետք է տևեն 2 տարուց ոչ ավելի:

Власти Великобритании планируют подать заявление в соответствии с 50-й статьей Лиссабонского договора о выходе из Европейского союза в январе или феврале 2017 года. Об этом заявил президент Европейского совета Дональд Туск со ссылкой на слова премьер-министра Великобритании Терезы Мэй.
Сама Мэй ранее ни разу не говорила, когда именно Великобритания официально уведомит ЕС о начале процедуры выхода.
Туск говорил в конце экстренного саммита ЕС в Братиславе, который закончился спором после того, как итальянский премьер-министр отказался разделить сцену со своими коллегами из Франции и Германии, а премьер-министр Венгрии раскритиковал Германию за «наивную» миграционную политику, передает Meduza со ссылкой на The Daily Telegraph.
Тереза Мэй заняла пост премьер-министра Великобритании в июле 2016 года после того, как в отставку подал Дэвид Кэмерон. Поводом для его ухода стали результаты референдума о выходе Великобритании из ЕС, на котором британцы проголосовали за «Брекзит».
Мэй, ранее выступавшая против «Брекзита», пообещала выполнить волю подданных Великобритании и осуществить выход из ЕС.
Заявление о выходе из ЕС по 50-й статье Лиссабонского договора означает начало переговоров между ЕС и выходящей из союза страной об условиях этого процесса. Переговоры должны длиться не более двух лет.
Референдум по членству Великобритании в ЕС прошел 23 июня. За выход страны из Евросоюза (Brexit) проголосовали 51,9% британцев.