19 Սեպտեմբեր 2016 - 07:18 AMT
Սեպտեմբերի 18-ին Թեհրանում կայացել են ՀՀ և ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցություններ:
Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, իրանականը՝ ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարի Ասիայի, Օվկիանիայի և ԱՊՀ հարցերով տեղակալ Էբրահիմ Ռահիմփուրը:
Քննարկվել են հայ-իրանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ:
Կողմերն ընդգծել են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության պահպանման անհրաժեշտությունը, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել երկկողմ և բազմակողմ տնտեսական ծրագրերի իրականացման խնդիրներին: Քննարկվեցին իրավապայմանագրային, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Շավարշ Քոչարյանը հանդիպել է նաև Իրանի արտաքին գործերի նախարարի առաջին տեղակալ Մորթեզա Սարմադիի հետ: Հանդիպման ընթացքում ամփոփվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ քննարկումները և նախանշվեցին հետագա անելիքները:

18 сентября в Тегеране состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Ирана.
Армянскую делегацию МИД возглавил заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян, иранскую – заместитель министра иностранных дел по вопросам Азии, Океании и СНГ Эбрахим Рахимпур.
В ходе консультаций был обсужден широкий круг вопросов дальнейшего развития армяно-иранских отношений. Стороны подчеркнули необходимость сохранения безопасности и стабильности в регионе, сообщает пресс-служба МИД РА.
Особое внимание было уделено вопросам реализации совместных экономических программ. Обсуждены вопросы сотрудничества в договорно-правовой, культурной, гуманитарной сферах, а также в рамках международных организаций.
Замглавы МИД РА Шаварш Кочарян также провел встречу с первым заместителем министра иностранных дел ИРИ Мортеза Сармади. На встрече были подведены итоги обсуждений по вопросам, представляющим обоюдный интерес, определены дальнейшие шаги.