19 Սեպտեմբեր 2016 - 09:23 AMT
Դանիայի ՌՕՈւ F-16 երկու կործանիչ մասնակցել է Դեր Զորի շրջանում սիրիական բանակի դիրքերին կոալիցիայի կողմից հասցված ավիահարվածներին, որի հետևանքով ավելի քան 60 զինծառայող է զոհվել:
«Դանիական երկու F-16 կործանիչ է մասնակցել գրոհներին այլ երկրների ինքնաթիռների հետ միասին: Հարվածներն անմիջապես դադարեցվել են, հենց որ ռուսները հայտնել են, որ թիրախում են հայտնվել սիրիացի զինծառայողները»,-ասվում է Դանիայի ԶՈւ մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ եթե սխալը հաստատվի, դա ցավալի կլինի: Դանիացի զինվորականները մտադիր են ամեն ինչով աջակցել հետաքննությանը, որը նախաձեռնել է միջազգային կոալիցիան, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Սեպտեմբերի 17-ին Սիրիայի բանակի հրամանատարությունը հայտնեց, որ կոալիցիայի ավիացիան ԱՄՆ գլխավորությամբ հարվածներ է հասցրել Դեր Զորում, որի արդյունքում սիրիական բանակի 62 զինծառայող է զոհվել, ևս 100-ը` վիրավորվել է:
Ըստ ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովի, ռմբակոծություններին մասնակցել է երկու F-16 և երկու A-10: Նրանք Սիրիայի օդային տարածք են մտել Իրաքի կողմից: Կոնաշենկովը հավելել է, որ անմիջապես հարվածից հետո ահաբեկչական «Իսլամական պետության» գրոհայինները հարձակման են անցել: Դամասկոսը մեղադրել է Վաշինգտոնին ԻՊ-ին աջակցելու մեջ: Պենտագոնն իր հերթին հայտարարել է, թե կարծում էր, որ հարվածներ է հասնցում ԻՊ դիրքերին:
ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիայի ավիացիան սկսել է ռմբակոծել գրոհայինների դիրքերը Սիրիայում 2014-ի սեպտեմբերին` թույլտվություն չստանալով ոչ ՄԱԿ ԱԽ-ից, ոչ Դամասկոսից:

Два истребителя F-16 ВВС Дании участвовали в нанесении удара по позициям сирийской армии в районе города Дейр-эз-Зор, в результате которого погибли свыше 60 военнослужащих.
«Два датских F-16 были задействованы в этих атаках вместе с самолетами других стран. Удары были немедленно прекращены после того, как русские сообщили о поражении позиций сирийских военных», — говорится в сообщении пресс-службы Вооруженных сил королевства.
Отмечается, что если ошибочность удара подтвердится, это вызовет сожаления. Датские военные намерены оказать полное содействие расследованию, которое инициировала международная коалиция, передает Lenta.ru.
17 сентября самолеты коалиции атаковали позиции сирийской армии, в результате погибли 62 военнослужащих, около 100 получили ранения.
В период с 17:00 по 17:50 было нанесено четыре авиаудара в районе аэродрома города Дейр-эз-Зор. В ходе атак, по данным Минобороны России применялись два самолета F-16 и два A10 ВВС США. Они вошли в воздушное пространство Сирии со стороны иракской границы. Атака была совершена во время действия режима прекращения боевых действий.
Дамаск обвинил Вашингтон в поддержке боевиков запрещенной в России группировки «Исламское государство». Пентагон заявил, что действовал ненамеренно и считал, что наносит удар по позициям ИГ.
ВВС входящих в международную коалицию государств во главе с США начали атаковать боевиков в Арабской Республике в сентябре 2014 года, не получив ни мандата Совета Безопасности ООН, ни разрешения от Дамаска.
С 30 сентября 2015 года воздушную операцию против боевиков в Сирии также ведет Россия по просьбе президента этой страны Башара Асада. Истребители F-16 стоят на вооружении многих членов «антиигиловской» коалиции, в частности, США, Турции, Иордании и ОАЭ. Самолет-штурмовик А-10 в операции в Сирии используют только американские ВВС.
Читайте также: Около 6.6 млн сирийцев вынужденно покинули своии дома в результате вооруженного конфликта