20 Սեպտեմբեր 2016 - 12:50 AMT
2016-ի նոր ուսումնական տարուց Միչիգանի պետական հետազոտական ինստիտուտում (MSU) կսկսեն հայոց լեզու դասավանդել:
Ինչպես հայտնում է ամերիկյան The State News առցանց պարբերականը, հայոց լեզուն կընդգրկվի 29 օտար լեզուների ցանկում, որոնք առաջարկվում են համալսարանի ուսանողներին:
Հայոց լեզվի ուսուցման համար նախապատրաստվել է հատուկ ուսումնական ծրագիր, մշակվում են թեստերը, որոնք թույլ կտան գնահատել լեզվի իմացության մակարդակը, գրում է Նովոստի Արմենիան:
Հայոց լեզվի ուսուցումը մատչելի կլինի նաև առցանց ռեժիմով այն ուսանողների համար, որոնք նախընտրում են ուսման հեռավար ձևը:
Հայերենի և մեծ տարածում չունեցող այլ լեզուների դասավանդումը Միչիգանի համալսարանում ֆինանսավորվում է Mellon Foundation ամերիկյան կրթական հիմնադրամի կողմից: Նահանգի համալսարանում գտնում են, որ հայերենը մեծապես պահանջված կլինի, հատկապես հայկական ծագումով ամերիկացիների շրջանում:
Միչիգանի պետական համալսարանը ԱՄՆ առաջատար կրթական և գիտական կենտրոններից է, հիմնվել է 1817-ին Դետրոյթում, իսկ 20 տարի անց տեղափոխվել է Միչիգանի Էնն Արբոր քաղաք: Այն նահանգի ամենահին համալսարանն է:

Армянский язык начнут преподавать в Мичиганском государственном исследовательском университете (MSU) с начала учебного 2016 года.
Как передает американское онлайн-издание The State News, армянский язык войдет в программу 29 иностранных языков, предлагаемых студентам университета.
Для изучения армянского языка подготовлена специальная учебная программа, в процессе разработки находятся также тесты для оценки уровня владения языком, пишет Новости-Армения.
Изучение армянского языка будет также доступно в режиме онлайн для тех студентов вуза, которые предпочли дистанционную форму обучения.
Обучение армянскому и другим не самыми распространенным в мире языкам в MSU спонсируется американским образовательным фондом Mellon Foundation. В университете штата считают, что армянский будет пользоваться большой популярностью особенно у американцев с армянскими корнями.
Мичиганский государственный исследовательский университет является одним из ведущих учебных и научных центров США, основан в 1817 году в Детройте, а спустя двадцать лет переведен в город Энн-Арбор в штате Мичиган, США. Является старейшим университетом в штате, входит в состав так называемой «Общественной лиги плюща» и Ассоциации американских университетов.