Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խոստացել է Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյին, որ Անկարան չի հրաժարվի ՌԴ-ին Ղրիմի միացման հարցում իր դիրքորոշումից: Այդ մասին Էրդողանը հայտարարել է Նյու Յորքում ընթացող ՄԱԿ ԳՎ 71-րդ նստաշրջանում կայացած քաղաքական գործիչների հանդիպումների ժամանակ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Ղրիմի պատկանելության հարցը փակված է:
Էրդողանը նշել է, որ Թուրքիան հետագայում ևս մտադիր է սատարել Կիևին Ուկրաինայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վերականգնման հարցում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ մակարդակներում, ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նա ասել է նաև, որ Ռուսաստանի հետ երկխոսության վերսկսումը չի անդրադառնա Ղրիմի հարցում Թուրքիայի դիրքորոշման վրա նաև «Ղրիմի թաթարների իրավունքների խախտման» հարցում:

21 Сентябрь 2016 - 09:09 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пообещал украинскому лидеру Петру Порошенко, что Анкара не откажется от своей позиции относительно присоединения Крыма к России. Об этом он заявил в рамках встречи политиков на полях 71-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке.
Эрдоган отметил, что Турция и дальше намерена поддерживать Киев в вопросе восстановления суверенитета и территориальной целостности Украины как в двустороннем, так и многостороннем измерениях. Также он подчеркнул, что возобновление диалога с Россией не скажется на позиции Турции по Крыму и в вопросе «нарушения прав крымских татар», передает РИА Новости.
Крым вновь стал российским регионом по итогам референдума, проведенного после госпереворота на Украине. За воссоединение с Россией проголосовали более 95% жителей полуострова.