21 Սեպտեմբեր 2016 - 10:59 AMT
«Կալաշնիկով» կոնցեռնը ներկայացրել է իր կողմից ստեղծվող մարտական ռոբոտի մարտավարական-տեխնիկական բնութագրերը, գրում է gazeta.ru-ն` RNS-ին հղումով:
Կոնցեռնում հայտնել են, որ մարտական ռոբոտն իրենից ներկայացնում է թրթուռավոր զրահապատ մեքենա: Այն նախատեսված է որպես կրակային աջակցության կամ հետախուզության մեքենա օգտագործվելու համար: Այն նաև կարող է տեղափոխել զինամթերք, տարհանել վիրավորներին, իրականացնել պահակապարեկային ծառայություն: Ռոբոտը կարող է հայտնաբերել թիրախները մինչև 2.500 մետր հեռավորության վրա: Պասիվ պայմաններում այն կարող է առանց լիցքավորման աշխատել մինչև 10 օր: Մինչև այս «Սորատնիկի» բնութագրերը գաղտնի էին պահվում:
Ավելի վաղ «Կալաշնիկով» ընկերություն է այցելել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, որտեղ նրան ծանոթացրել են կոնցեռնի մի շարք նորույթներին:
«Պետության ղեկավարը զննել է կոնցեռնի կողմից մշակվող մարտական ռոբոտները, որոնք այս տարի առաջին անգամ ներկայացվել են «Արմիա-2016» (Армия-2016) համաժողովի ընթացքում: Դրանցից մեկը՝ «Սորատնիկ» (Соратник) ավտոմատացված համակարգը, ստեղծվել է պաշտպանության նախարարության պատվերով»,- ասված է հաղորդագրության տեքստում:

Концерн «Калашников» представил тактико-технические характеристики разрабатываемого боевого робота, передает Gazeta.ru со ссылкой на RNS.
В концерне сообщили, что боевой робот представляет собой бронированную гусеничную машину.
Автоматизированная система «Соратник» предназначена для использования в качестве машины огневой поддержки или войсковой разведки. Также робот может подвозить боеприпасы и ГСМ, эвакуировать раненых и использоваться для сторожевого охранения.
«Соратник» обладает защищенными средствами и системами связи и техническим зрением. Пассивный режим работы техники рассчитан на 10 суток. Робот способен обнаруживать цели на расстоянии до 2,5 тыс м.
Ранее «Калашников» посетил президент России Владимир Путин, где его ознакомили с рядом новинок концерна.
«Глава государства осмотрел разрабатываемых концерном боевых роботов, которые в этом году были впервые представлены на форуме «Армия-2016». Один из них – автоматизированная система «Соратник», разработана по заказу Минобороны», — говорится в сообщении.