22 Սեպտեմբեր 2016 - 06:36 AMT
Սեպտեմբերի 21-ին՝ ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի օրը, Նյու Յորքում Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբելայի նիստը նախագահել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի նախագահությամբ կայացած նիստին ելույթներով հանդես եկան մի շարք երկրների ղեկավարներ։
Սեպտեմբերի 20-ին ՄԱԿ կենտրոնակայանում կայացավ Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանի բացման արարարողությունը, որին մասնակցեց ՀՀ պատվիրակությունը՝ արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանի գլխավորությամբ։
Ասամբլեայի 71-րդՆստաշրջանի բացման արարողությանը ելույթներով հանդես են եկել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունը, ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, Բրազիլիայի նախագահ Միշել Տեմերը, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, մի շարք այլ երկրների ղեկավարներ։
Նույն օրը Նալբանդյանը մասնակցել է ԱՄՆ նախագահ Օբամայի նախաձեռնությամբ անցկացված Փախստականների հարցերին նվիրված գագաթաժողովին։ Գագաթաժողովի համակազմակերպիչներն էին Հորդանանի, Մեքսիկայի, Գերմանիայի, Եթովպիայի, Շվեդիայի և Կանադայի ղեկավարները ու ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը։
Գագաթաժողովի մասնակիցները քննարկել են փախստականներին օժանդակելու ուղիները, նրանց կարիքների գնահատման ու համատեղ ջանքերով միգրացիոն ճգնաժամի հաղթահարման հնարավորությունները։

22 Сентябрь 2016 - 07:17 AMT
В день независимости Республики Армения, 21 сентября, исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян председательствовал на заседании Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
На заседании, которое прошло под председательством и.о. главы армянского внешнеполитического ведомства, с речами выступили руководители ряда стран, сообщает пресс-служба МИД РА.
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 18 сентября отправился в Нью-Йорк для участия в работе 71-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Открытие 71-й сессии состоялось 20 сентября, в ней приняла участие также делегация из Армении.
На открытии 71-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН с речами выступили Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун, президент США Барак Обама, президент Бразилии Мишель Темер, президент Франции Франсуа Олланд и главы ряда других стран.
В тот же деньи.о. главы МИД Армении Эдвард Налбандян выступил на встрече высокого уровня ГА ООН, посвященной вопросам беженцев и мигрантов.
Глава армянского ведомства отметил, что вот уже три десятилетия, как перед Арменией стоят вызовы, связанные с принятием беженцев.Налбандян выразил обеспокоенность ситуацией на Ближнем Востоке, деятельностью ИГ и других террористических организаций, представляющих угрозу как в регионе, так и за его пределами.