22 Սեպտեմբեր 2016 - 09:02 AMT
Թուրքիայի իշխանությունները հետաձգել են ՄԱԿ խոշտանգումների գծով հատուկ ներկայացուցիչ Խուան Մենդեսի այցը երկիր, որը պետք է կայանար հոկտեմբերի 10-14-ը: Այդ մասին ասվում է ՄԱԿ մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի վարչության տարածած հայտարարության մեջ:
«Որքան հասկանում եմ, իրավիճակի զարգացումը Թուրքիայում վերջին ամիսներին լիակատար ուշադրություն է պահանջում կառավարության կողմից, սակայն, կարծում եմ, որ իմ այցի ժամկետի հետաձգումը սխալ ազդակ է հաղորդում:
Հուլիսի 15-ի հեղաշրջման փորձից հետո տեղի ունեցած հազարավոր ձերբակալություններն ու վկայությունները ուղղիչ հաստատությունների ծանրաբեռնվածության և վատ պայմանների մասին հուշում են, որ իմ այցն այդ երկիր բացառիկ կարևորություն ունի»,-ասվում է հաղորդագրությն մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հեղաշրջման փորձից հետո իշխանությունները ձերբակալել են տասնյակ հազարավոր մարդկանց, ովքեր կասկածվում են Ֆեթուլլահ Գյուլենի շարժման հետ կապերի մեջ, ում Անկարան մեղադրում է հեղաշրջման փորձի իրականացման մեջ։Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, նախորդ ամիս ձերբակալվել է 35 հազար մարդ, որից 17 հազարը պաշտոնապես ազատազրկվել է։
Հատուկ զեկուցողի 6-ամյա մանդատը սպառվում է հոկտեմբերի 31-ին, ուստի նա չի կարողանա իր այցը կատարել նոյեմբերին կամ դեկտեմբերին, ինչպես առաջարկել են Թուրքիայի իշխանությունները: Սակայն, Մենդեսը կարծում է, որ հրավերը կտարածվի նաև իր հետնորդի վրա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի իշխանությունները նախատեսում են առաջիկա 5 տարիվա ընթացքում կառուցել 174 բանտ, որպեսզի կարողանան տեղավորել աննախադեպ թվով դատապարտյալներին։

22 Сентябрь 2016 - 08:12 AMT
Власти Турции отложили визит в страну спецдокладчика ООН по пыткам Хуана Мендеса, который должен был состояться 10-14 октября, говорится в сообщении Управления верховного комиссара ООН по правам человека, распространенного 21-го сентября.
«Насколько я понимаю, развитие ситуации в Турции в последние месяцы требует полного внимания со стороны правительства, но я полагаю, что перенос сроков моего визита на более поздние, посылает неправильный сигнал.
В свете проведенных после попытки переворота 15 июля тысяч арестов и указаний на большую переполненность и плохие условия содержания во многих исправительных учреждениях по всей стране, мой визит представляет исключительную важность», — приводятся в сообщении слова спецдокладчика ООН по пыткам Хуана Мендеса, передает РИА Новости.
В УВКПЧ отмечают, что шестилетний мандат спецдокладчика истекает 31 октября, и поэтому он не сможет совершить свой визит в ноябре или декабре, как предложили турецкие власти. Однако Мендес рассчитывает, что приглашениедля спецдокладчика ООН посетить Турцию будет распространяться и на того, кто займет его место.