22 Սեպտեմբեր 2016 - 10:16 AMT
Կոսովոյի Պրիզրեն քաղաքի դպրոցներում աշակերտներին բաժանված պատմության դասագրքերում տեղ գտած պատմական քարտեզները թուրքերի զայրույթն են առաջացրել: Բանն այն է, որ դասագրքերում Վանը, Մուշը և Էրզրումը նշված են որպես Հայաստանի տարածք, դրանից հարավ ընկած հատվածը` Քուրդիստան, իսկ ներկայիս Թուրքիայի հյուսիս-արևելքը` Պոնտոս:
Tert.am-ը թուրքական «Ջումհուրիյեթ» թերթին հղումով գրում է, որ Պրիզրեն քաղաքի թուրքական համայնքը բողոքների տարափ է ուղղել Կոսովոյի գիտության և տեխնոլոգիաների նախարարություն, մեծ հիստերիա է բարձրացել նաև Թուրքիայում:
Կոսովոյի գիտության և տեխնոլոգիաների նախարարության թուրքալեզու կրթության բաժնի ղեկավար Ֆերդի Քովաչը նշել է, որ գրքերն ուղարկվել են Ալբանիայից, նա նաև խոստացել է անել հնարավոր ամեն բան, որպեսզի գրքերը վերանայվեն և փոխվեն:
Սեպտեմբերի սկզբին Թուրքիայում գործող հայկական Aras հրատարակչության կողմից տպագրվել է հայերի ու հայկական մշակույթի մասին պատմող երեխաների համար նախատեսված «Ովքե՞ր են այս հայերը» ճանաչողական գիրքը: Ըստ թուրքական Evrensel.net լրատվական կայքի` գիրք-ձեռնարկը պատրաստվել է Լոնդոնի Հայկական ինստիտուտի (The Armenian Institute) տնօրեն Սուսան Փոլ Փաթթիի, Գագիկ Ստեփան-Սարգսյանի և Մարալ Քերովբյանի կողմից:Հոդվածի հեղինակը հույս է հայտնել, որ գիրքը դպրոցականների շրջանում բավականաչափ տարածվելու դեպքում կարող է նպաստել 2 ժողովրդի միջև բարեկամությանը:
Թուրքերենով հրատարակված գիրքը տեղեկություններ է տալիս հայ ժողովրդի պատմության, հայերենի, հայկական երաժշտության, կրոնական ավանդույթների ու սովորույթների, հայկական խոհանոցի, ժողովրդական պարերի, ազգային հագուստների, առածների, պոեզիայի, խաղերի մասին: Տեղեկություններն ավելի հետաքրքիր դարձնելու նպատակով օգտագործվել են բազմաթիվ թեմատիկ նկարներ ու լուսանկարներ:

Исторические карты в учебниках по истории школы Призрен в Косово вызвали негодование у проживающих в стране турков, поскольку в них Ван, Муш и Эрзрум отмечены как территории Армении, территория южнее – Курдистан, а северо-восток нынешней Турции – Понтос.
Турецкая община города Призрен направила жалобу в министерство образования, науки и технологий Косово, истерия поднялась также в самой Турции, пишет Tert.am со ссылкой на турецкую газету «Джумхурият».
Руководитель турецкого отделения министерства Косово Ферди Ковач отметил, что книги были отправлены из Албании, он также пообещал сделать все возможное, чтобы учебники были пересмотрены и изменены.
Армянское издание Aras в Турции издало познавательную книгу для детей, рассказывающую об армянах и армянской культуре. Книга называется «Кто эти армяне?».По данным турецкого новостного сайта Evrensel.net, книга-пособие была написана директором Армянского института Лондона (The Armenian Institute) Сусан Пол-Патти, Гагиком Степан-Саркисяном и Марал Керовбян.Издание этого пособия для дтей особенно важно для изменения негативного отношения к армянам, грекам и курдам, которое пропагандируется в школах Турции.