23 Սեպտեմբեր 2016 - 10:02 AMT
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին չի բացառել, որ կրկին իշխանության գալու պարագայում կարող է երկրի՝ Եվրամիության կազմում մնալու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնել:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին լը Պենը Եվրախորհրդարանում հայտարարել է, որ պատրաստ է ԵՄ-ից Ֆրանսիայի դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնել:
Չբացառելով հանրաքվեի հնարավորությունը, Սարկոզին նշել է, թե նախընտրում է խոսել ԵՄ-ի վերակազմավորման և հատկապես ֆրանց-գերմանական տարածաշրջանային գերակայության մասին, որի կոնցեպտը մտադիր է ներկայացնել նաև Բերլինում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սարկոզին նախագահ էր ընտրվել 2007 թվականին, պաշտոնում փոխարինելով Ժակ Շիրակին: 2012 թվականին նա, սակայն, պարտվում է Սոցիալիստական կուսակցության թեկնածու Ֆրանսուա Օլանդին:

Экс-президент Франции Николя Саркози не исключил, что в случае повторного прихода к власти может провести референдум о пребывании страны в Евросоюзе.
Ранее за референдум по вопросу членства Франции в ЕС выступала лишь лидер крайне правой партии «Национальный фронт» Марин Ле Пен.
Не исключив проведение плебисцита, Саркози отметил, что предпочитает говорить о реформировании ЕС и особенно о франко-германском региональном лидерстве, концепцию которого он намерен предложить Берлину, передает РИА Новости.
Саркози, возглавлявший Францию в 2007–2012 годах, в конце августа заявил о выдвижении своей кандидатуры для участия в президентских выборах 2017 года.
В июне в Великобритании был проведен референдум по Brexit, на котором 51,9% британцев проголосовали за выход страны из Европейского союза. После этого почти 60% жителей Шотландии, по результатам опроса, поддержали выход страны из состава Соединенного Королевства.