Moody's վարկանիշային գործակալությունը նվազեցրել է Թուրքիայի վարկային ցուցանիշը մեկ աստիճանով՝ հասցնելով այն «աղբային» Ba1-ի:
Ֆինանսական վիճակն այդ երկրում վատթարացել է քաղաքական անկայունության պատճառով, իսկ Անկարայի արձագանքը պետական հեղաշրջման փորձին խոչընդոտում է ակնկալվող բաեփոխումներին և օրենքի գերակայությանը, պարզաբանել է Moody's-ը:
Գործակալության զեկույցում ասվում է, որ Թուրքիան գտնվում է խոցելի հանգամանքներում ֆինանսական և տնտեսական տեսակետներից, գրում է Deutsche Welle-ն: Ասվում է, որ երկրի արտաքին խոցելիությունը միայն աճել է, ինչպես վերջին 2 տարում ընդհանրապես, այնպես էլ անկանխատեսելի քաղաքական հանգամանքների պատճառով: Գործակալությունը նաև հղում է անում զբոսաշրջիկների մեծ արտահոսքին, որի պատճառը ՌԴ պատժամիջոցներն են ու ահաբեկչությունները Թուրքիայում:
Զբոսաշրջության ոլորտն ապահովում էր Թուրքիայի տնտեսության արտադրողականության 4,5 տոկոսը: Միաժամանակ աճել են կառավարության, ձեռնարկությունների և բանկային հատվածի պարտքերը: 2016-ին Թուրքիան պետք է մոտ 159 մլրդ դոլար վճարի, արձանագրվել է նաև ներդրողների վստահության նվազում:

Рейтинговое агентство Moody's понизило кредитный рейтинг Турции на одну ступень до «мусорного» уровня Ba1.
Финансовое положение в этой стране ухудшилось из-за политической нестабильности, а реакция правительства в Анкаре на попытку госпереворота препятствует ожидаемым реформам и верховенству закона, поясняет Moody's.
Турция находится в «уязвимых с финансовой и экономической точек зрения обстоятельствах», говорится в отчете агентства, пишет Deutsche Welle.
«Внешняя уязвимость» страны лишь усилилась – как за минувшие два года, так и в последнее время из-за непредвиденных политических обстоятельств.
Moody's ссылается также на сильный отток туристов, вызванный российскими санкциями, а также терактами в Турции.
Туристическая отрасль обеспечивает около 4,5% в производительности экономики.
Одновременно с этим выросли долги правительства, предприятий и банковского сектора.
В 2016 году Турции предстоит выплатить около 159 млрд долларов. При этом зафиксирована также потеря доверия инвесторов.