Սիրիայում հրադադարի մասին ռուս-ամերիկյան համաձայնագրի ձախողումը զրոյացնում է ահաբեկչական «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում երկրների համագործակցության շանսերը: Պատճառը` Մոսկվային ու Վաշինգտոնին տարանջատող անվստահությունն ու թշնամանքն են, հայտնում է The Wall Street Journal-ը:
ՌԴ և ԱՄՆ երկկողմ հարաբերություններում փոխադարձ կասկածների տարիներ են եղել, որոնք հաղթահարել է հարկավոր: Պարբերականը նշում է, որ այժմ ՌԴ և ԱՄՆ հարաբերությունները չափազանց բարդ են: Դրանք սրվել են հակառուսական պատժամիջոցների սահմանումից հետո և վատթարագույն վիճակում են սառը պատերազմից հետո:
ԱՄՆ պաշտոնյաները նաև մեղադրում են Մոսկվային Վաշինգտոնի շահերին հակադրվելու և ԱՄՆ հզորությունը խարխլելու նկրտումների մեջ: Պարբերականը հայտնում է, որ սառը պատերազմի ոճով հռետորաբանությունն ավելացել է ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության սերվերները կոտրելուց հետո, ինչին, իբր, մեղսակից են ռուս հաքերները:
Անվստահություն են սերմանել նաև վերջին իրադարձությունները Սիրիայում, սակայն, ըստ պարբերականի, ՌԴ-ն և ԱՄՆ-ն շարունակում են գործակցել Աֆղանստանի մասով: Նաև, ըստ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանը դրական դերակատարութուն է ունեցել Իրանի դեմ պատժամիջոցների հարցում և ճնշում է գործադրել Իրանի վրա` հասնելու համար միջուկային համաձայնության, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Սեպտեմբերի 25-ի երեկոյան ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ ՄԱԿ ԱԽ-ն արտահերթ նիստ էր գումարել Սիրիայի հարցով: Քննարկելով Հալեպում ստեղծված իրավիճակը, որտեղ վերսկսվել են լայնածավալ ռազմական գործողությունները կառավարական և ընդդիմադիր ուժերի միջև, ԱՄՆ-ն և դաշնակիցները բանակցությունները ձախողելու հիմնական մեղքը բարդեցին ՌԴ վրա: Սիրիայի ընդդիմության 30 խմբավորում Մոսկվային անվանել է Ասադի «ռեժիմի հովանավոր» և մերժել է նրա հետագա միջնորդությունը կարգավորման մեջ:

Провал российско-американского соглашения о прекращении огня в Сирии рушит надежды на сотрудничество стран в борьбе с террористической организацией «Исламское государство» (ИГ); виной всему — недоверие и враждебность, разделяющие Москву и Вашингтон. Об этом сообщает The Wall Street Journal.
В двусторонних отношениях России и США были годы взаимных подозрений, которые необходимо преодолеть. Издание отмечает, что сейчас отношения России и США являются крайне сложными. Обострились они после введения антироссийских санкций и оказались на худшем уровне со времен холодной войны. Также американские чиновники обвиняют Москву в попытках противостоять интересам Вашингтона и подорвать их мощь. Издание сообщает, что риторика в стиле холодной войны усилилась в последние недели на фоне взлома серверов Демократической партии США, к которому якобы причастны российские хакеры. Подорвали доверие между странами и последние события в Сирии. Однако, как подчеркивает издание, Россия и США сотрудничают по Афганистану. Также, по мнению США, Россия играла конструктивную роль в процессе расширения международных санкций против Ирана и оказывала давление на Тегеран с целью заключения ядерного соглашения, передает «Коммерсант».
Вечером 25 сентября Совет Безопасности ООН по инициативе США, Великобритании и Франции провел экстренное заседание по сирийскому урегулированию. Рассмотрев ситуацию в Алеппо, где возобновились полномасштабные боевые действия между правительственными войсками и оппозицией, США и их союзники возложили на Россию основную вину за срыв перемирия. 30 группировок сирийской оппозиции при этом назвали Москву «спонсором режима» президента Сирии Башара Асада и отвергли ее дальнейшее посредничество в урегулировании.