26 Սեպտեմբեր 2016 - 13:26 AMT
Կանադական Օնտարիո գավառի Յորք տարածաշրջանի Մերքեմ քաղաքում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված զբոսայգու օծման արարողությունը, հայտնում է York Region-ը:
«Հուսո անտառ» անվանումը կրող արարողությանը ներկա էին դաշնային, շրջանային և տեղական կառավարման մարմինների պաշտոնյաներ, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության Կանադայի կոմիտեի անդամները: Արարողությանը մասնակցել է նաև Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը:
«Մենք գիտենք, թե ինչ է նշանակում Ցեղասպանություն, դրա պատմությունն ու այդ մասին գիտելիքների նշանակությունը: Մենք պետք է շարունակենք ուսուցանել, կրթել ոչ միայն այսօր, վաղը կամ առաջիկա 100 տարում, այլ միշտ, քանի որ, ցավոք, նման երևույթները շարունակվում են»,-ասել է Եգանյանը:
«Հուսո անտառը» Կանադայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված նախագծերից է: Զբոսայգին հիմնվել է 4 տարի առաջ:
Այգին նախագծել է հայտնի լանդշաֆտային ճարտարապետ Հեյգ Սեֆերյանը, որտեղ 100 տեսակի ծառ կա, որոնք ծաղկման շրջանը տարբեր է:

26 Сентябрь 2016 - 13:10 AMT
В городе Меркэм региона Йорк канадской провинции Онтарио состоялась церемония посвящения парка в память о жертвах Геноцида армян, передает York Region.
На церемонии в парке под названием «Лес надежды» (Forest of Hope) присутствовали федеральные, областные и муниципальные чиновники, а также члены Канадского комитета столетия Геноцида армян.
В церемонии принял участие также посол Армении в Канаде Армен Еганян.
«Мы знаем значение Геноцида, его историю и значение образования о нем. Мы должны продолжать обучать, не только сегодня, завтра или первые 100 лет, а всегда, потому что, к сожалению, он по-прежнему продолжает происходить»,- сказал Еганян.
«Лес надежды» – один из 100 проектов в ознаменование столетней годовщины Геноцида армян 1915 года в Канаде, инициатором которого выступает Канадскоий комитет столетия Геноцида армян. Парк был основан 4 года назад.
Парк был спроектирован известным ландшафтным архитектором армянского происхождения Хейгом Сеферяном, в нем 100 различных деревьев с разным временем цветения.