26 Սեպտեմբեր 2016 - 11:16 AMT
Ավելի քան 200 մարդ է զոհվել ապստամբների հսկողության տակ գտնվող Հալեպի արևելյան շրջաններում սիրիական բանակի հարձակման հետևանքով: Այդ մասին հայտնում են իրավապաշտպաններն ու զգուշացնում են, որ այդ թիվը կարող է աճել, երբ մաքրվեն փլատակները, և ռազմական գործողությունները շարունակվեն:
Ըստ Բրիտանիայում տեղակայված Մարդու իրավունքների դիտարկման սիրիական կենտրոնի գնահատականի, այն պահից ի վեր, երբ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը դուրս եկավ հրադադարի մասին պայմանավորվածությունից, զոհերի քանակը Հալեպում հասավ 213-ի: Միայն սեպտեմբերի 25-ին քաղաքում առնվազն 26 մարդ է զոհվել, հայտնում է BBC-ին:
Ավելի վաղ ՄԱԿ ԱԽ Սիրիայի գծով արտահերթ նիստում ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Սամանթա Փաուերը մեղադրեց ՌԴ-ին Սիրիայում իրավիճակի մասին կեղծ լուրեր տարածելու մեջ և անվանեց Մոսկվայի գործողությունները բարբարոսություն: Ի պատասխան ՄԱԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը մեղադրեց ԱՄՆ-ին հրադադարը չպահպանելու մեջ:
Ըստ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ստեֆան դը Միստուրայի, Հալեպում գնդակոծությունների հետևանքով վերջին օրերին ավելի քան 200 մարդ է զոհվել, այդ թվում տանյակ կանայք ու երեխաներ:
Ավելի քան 30 չափավոր խմբավորում` Ազատ սիրիական բանակի գլխավորությամբ, հայտարարություն է ստորագրել այն մասին, որ Հալեպում ռուսական ավիացիայի մասնակցությամբ ռմբակոծությունների սաստկացումն անիմաստ է դարձնում հետագա քաղաքական բանակցությունները:
Սեպտեմբերի 22-ին սիրիական բանակը հայտարարեց Հալեպի ապստամբների կողմից գրավված շրջանների վրա նոր հարձակման մասին: Դրանից հետո քաղաքի արևելյան շրջանները նոր ավիահարվածների ենթարկվեցին:

Количество погибших с начала наступления сирийской армии на удерживаемые повстанцами восточные районы Алеппо достигло более 200 человек. Об этом сообщают правозащитники и предупреждают, что эта цифра может вырасти по мере разбора завалов и продолжения военных действий.
По оценке базирующегося в Британии Сирийского центра мониторинга за правами человека, с момента выхода правительства Башара Асада из режима прекращения огня количество жертв в Алеппо достигло 213 человек. Только 25 сентября в городе погибли по меньшей мере 26 человек, передает BBC.
Ранее на экстренном заседании Совета Безопасности ООН по Сирии постоянный представитель США в ООН Саманта Пауэр обвинила Россию в распространении лживой информации о ситуации в Сирии и назвала действия Москвы варварством.В ответ российский представитель в ООН Виталий Чуркин обвинил США в нежелании способствовать соблюдению перемирия.
По словам специального представителя генерального секретаря ООН Стаффана де Мистуры, в результате обстрелов в Алеппо в последние дни погибли более 200 человек, в том числе десятки женщин и детей.
Более 30 сирийских умеренных повстанческих группировок во главе со Свободной сирийской армией подписали заявление о том, что эскалация бомбардировок с участием российской авиации в Алеппо лишает смысла дальнейшие политические переговоры.
22 сентября сирийская армия объявила о начале нового наступления на занятые повстанцами районы Алеппо. Вскоре после этого восточные районы города подверглись новым авиаударам.