26 Սեպտեմբեր 2016 - 10:43 AMT
Deutsche Welle (DW) մեդիակորպորացիան Թուրքիայի երիտասարդության և սպորտի նախարար Ակիֆ Չաղաթայ Ղըլիչի հետ հեռուստատեսային հարցազրույցի նյութերի առգրավումից հետո քաղաքացիական հայցով դիմել է Անկարայի դատարան:
Հարցազրույցը նկարահանվել է սեպտեմբերի 5-ին Conflict Zone ծրագրի համար, որի հաղորդավարն է Միշել Ֆրիդմանը: Նկարահանումից անմիջապես հետո նախարարության մամուլի քարտուղարն անսպասելի հայտարարել է, որ նախարարի հետ զրույցը հրապարակման ենթակա չէ և բոլոր նկարահանված նյութերն առգրավվել են:
Խմբագրությանը նյութը չի վերադարձվել սահմանված ժամկետում, որից հետո էլ DW-ն դատարան է դիմել, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Deutsche Welle-ն նշում է, որ Ղըլիչի հետ հարցազրույցում քննարկվել է Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձը և դրան հաջորդած զանգվածային ձերբակալությունները: Անդրադարձ է եղել նաև խոսքի ազատությանն ու կանանց վիճակին:
«Այդ գործողությունները ոչ մի ընդհանուր բան չունեն օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության հետ: Մենք կոչ ենք անում թուրքական կողմին անհապաղ վերադարձնել մեր տեսանյութը»,-ասվում է մեդիակորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Պետեր Լիմբուրգի հաղորդագրության մեջ:

26 Сентябрь 2016 - 09:41 AMT
Медиакорпорация Deutsche Welle (DW) подала гражданский иск в суд Анкары в связи с конфискацией материалов телевизионного интервью с турецким министром по делам молодежи и спорта Акифом Чагатайем Кылычем.
Интервью было записано 5 сентября для программы Conflict Zone («Зона конфликта») с Мишелем Фридманом. Сразу после записи пресс-секретарь министерства неожиданно объявил, что беседу с министром обнародовать нельзя, и все отснятые материалы были изъяты.
«Редакция не получила материал обратно ни в назначенный ею срок в полдень следующего дня, ни в установленное юристами DW время, после чего подала в суд», — пояснили в медиакорпорации, передает РБК.
DW отмечает, что в ходе интервью с Кылычем обсуждалась попытка военного переворота в Турции, произошедшая в ночь на 16 июля, а также последовавшие за ним массовые чистки и аресты. Кроме того Фридман обсудил с министром ситуацию со свободой слова в стране и положение женщин в турецком обществе. Журналист также попросили Кылыча прокомментировать ряд заявлений президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
«Эти действия (турецких властей – ред.) не имеют ничего общего с принципами верховенства закона и демократии. Мы призываем турецкую сторону немедленного вернуть наш видеоматериал», — приводятся в сообщении DW слова генерального директора медиакорпорации Петера Лимбурга.