ԱՄՆ Սենատը հավանություն է տվել օրենքին, որով ամերիկացի աստղագնացները կգործուղվեն Մարս: Փաստաթղթում ամրագրված են առաքելության ժամկետներն ու ֆինանսավորման ծավալները:
Բյուջեն կազմում է $19,5 մլրդ: Ըստ օրինագծի, ԱՄՆ առաջին քաղաքացին Կարմիր մոլորակում պետք է հայտնվի առաջիկա 25 տարում: Այդ նպատակով գործակալության գործընկերները ստեղծում են Orion մարդատար տիեզերանավը և գերծանր SLS (Space Launch System) հրթիռը, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ընդունված փաստաթղթում առաջին անգամ օրենսդրորեն ամրագրված է մարդուն Մարս ուղարկելու ԱՄՆ մտադրությունը:
ԱՄՆ տիեզերական ծրագիրը բազմիցս է փոփոխությունների ենթարկվել, կապված, մասնավորապես, նախագահի աշխատակազմի դիրքորոշման փոփոխման հետ: Մասնավորապես, դեմոկրատ Բարաք Օբաման պետության ղեկավար ընտրվելուց հետո որոշեց փակել Constellation ազգային լուսնային ծրագիր, որը մեկնարկել էր Ջորջ Բուշ կրտսերի օրոք:

26 Сентябрь 2016 - 09:51 AMT
Сенат США одобрил закон, предусматривающий отправку американских астронавтов к Марсу. В документе прописаны сроки миссии и объем финансирования.
Бюджет пилотируемой миссии на Марс составляет $19,5 млрд. Согласно законопроекту, первый гражданин США должен оказаться на Красной планете в ближайшие 25 лет. Для этого партнерами агентства создается пилотируемый корабль Orion и сверхтяжелая ракета SLS (Space Launch System), передает Lenta.ru.
В принятом документе впервые законодательно закреплено намерение Соединенных Штатов отправить человека на Марс. Его одобрение, как отмечает республиканец из Техаса Тед Круз, связано с желанием сенаторов оградить НАСА от произвола в космической политике.
Космическая программа США неоднократно претерпевала изменения, в частности, связанные с позицией администрации президента. В частности, демократ Барак Обама после своего избрания главой государства принял решение закрыть национальную лунную программу Constellation, реализация которой началась при администрации республиканца Джорджа Буша-младшего.