26 Սեպտեմբեր 2016 - 12:21 AMT
Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է 90 մլն եվրո ներդնել 2017-2019թթ. Եվրամիությունում ռազմարդյունաբերության զարգացման համար: Այդ մասին հայտնել է Եվրոպական պաշտպանական գործակալության տնօրեն Ժորժ Դոմեկը:
«Արձագանքելով ԵՄ առաջնորդների կոչին` Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է 90 մլն եվրո ներդնել 2017-2019թթ. պաշտպանության ոլորտում հետազոտությունների համար»,-ասել է Դոմեկը:
Նա նշել է, որ Եվրամիությունն այդպիսով առաջին անգամ իր պատմության մեև «ճանապարհ է բացում պաշտպանական բնույթի նշանակալի հետազոտությունների համար` սկսած 2021-ից»: Դա կարվի ԵՄ բյուջեից, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողվոի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը հայտարարել էր Եվրամիությունը պետք է քաղաքացիական և ռազմական գործողությունների հրամանատարության միասնական կենտրոնակայան ստեղծի: Ըստ նրա, ժամանակն է համախմբել ԵՄ անդամ պետությունների պաշտպանական կարողությունները: «Լիսաբոնի պայմանագիրը թույլ է տալիս ԵՄ անդամներին համատեղել պաշտպանական հնարավորությունները մշտական գործող կառույցում: Կարծում եմ` ժամանակն է օգտվել այդ հնարավորությունից»,-ասել է նա:
Սեպտեմբերի 3-ին ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գծով ներկայացուցիչ ֆեդերիկա Մոգերինին ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպման առաջին օրվա ավարտին հայտարարեց, որ տեսանելի ապագայում Եվրամիության բանակ չի ստեղծվի:

Еврокомиссия впервые предложила инвестировать 90 миллионов евро в период 2017-2019 годов на развитие оборонной промышленности в Евросоюзе. Об этом сообщил директор Европейского оборонного агентства Жорж Домек.
«В ответ на призыв лидеров ЕС Европейская комиссия недавно предложила инвестировать 90 миллионов евро в исследования в области обороны в период 2017-2019 годов», — сказал Домек.
Он подчеркнул, что Евросоюз таким образом впервые в своей истории «открывает путь для реализации значимой программы оборонных исследований, начиная c 2021 года» за счет средств бюджета ЕС, передает РИА Новости. Председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, выступая ранее в Европарламенте заявил, что для того, «чтобы гарантировать прочность европейской обороны, европейская оборонная промышленность должна доказать свою способность к инновациям».
Он пообещал до конца 2016 года представить предложение по созданию «европейского оборонного фонда, чтобы активно стимулировать исследования и инновации».
Европейское оборонное агентство создано в 2004 году для оказания поддержки странам-членам ЕС в развитии их оборонного потенциала и военного сотрудничества, стимулирования научных исследований и технологий, укрепления европейской оборонной промышленности.