Ամերիկացի դերասան Մեթ Լեբլանն ավտոմեքենաների մասին Top Gear սիրված շոուի նոր հաղորդավարը կլինի: Ինչպես հայտնել է BBC-ին, նա պայմանագիր է կնքել 2 տարով:
Լեբլանը հայտնի դարձավ «Ընկերները» հեռուստասերիալում Ջոուի Թրիբբիանիի դերակատարման շնորհիվ:
«Շատ ուրախ եմ, որ Լեբլանը վերադառնում է: Նա մեծ տաղանդի տեր է, որի սերը ավտոմեքենաների հանդեպ վարակիչ է»,-ասել է ВВС-ի երկրորդ հեռուստաալիքի խմբագիր Պատրիկ Հոլլանդը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Լեբլանը նախկինում արդեն մասնակցել է Top Gear նկարահանումներին հյուրի կարգավիճակով`լավագույն ժամանակը ցույց տալով մրցուղում շոուի հրավիրյալ մասնակիցների թվում: Դա 2012-ին էր: Այժմ 49-ամյա դերասանին շոուի հաղորդավարի դերում հանդիսատեսը կկարողանա տեսնել արդեն 2017-ին:
2016-ի հուլիսին հեռուստաշոուի նախկին վարող Քրիս Էվանսը հեռացավ նախագծից վարկանիշի զգալի անկումից հետո: Ըստ BBC-ի, Top Gear-ի առաջին թողարկումը նոր հաղորդավարների մասնակցությամբ դիտել է 4,4 մլն մարդ, ինչը գրեթե վատագույն ցուցանիշն է մի հաղորդման համար, որի լսարանը սովորաբար գերազանցում է 6 մլն:
Էվանսը եռամյա պայմանագիր էր կնքել Top Gear-ի հետ 2015-ի հունիսին` փոխարինելով Ջերեմի Քլարքսոնին, որի հետ պայմանագիրը BBC-ին չերկարացրեց վերջինիս վեճի պատճառով տեխնիկական պրոդյուսերի հետ, որը ծեծկռտուքով ավարտվեց: Նրա հետ միասին շոուից հեռացան նաև մյուս 2 հաղորդավարները` Ջեյմս Մեյն ու Ռիչարդ Համմոնդը:

Голливудский актер Мэтт Леблан станет новым ведущим автомобильного шоу Top Gear
«Я очень рад, что Мэтт Леблан возвращается. Он обладатель большого таланта, чья любовь к автомобилям заразительна», – сказал редактор второго телеканала ВВС Патрик Холланд, пишет ТАСС.
Леблан ранее уже участвовал в съемках Top Gear в 2012 году в качестве гостя, показав лучшее время на гоночной трассе среди приглашенных участников шоу. Теперь же возвращение 49-летнего актера уже в роли ведущего передачи зрители смогут увидеть в 2017 году.
В июле 2016 года Top Gear покинул ее ведущий Крис Эванс на фоне значительного падения рейтинга автомобильного шоу. По данным ВВС, дебютный выпуск Top Gear с новой командой ведущих посмотрели 4,4 млн телезрителей, что стало едва ли не худшим в истории показателем для передачи, средняя аудитория которой обычно превышала 6 млн человек. Ранее сам Эванс заявлял, что будет разочарован, если первый эпизод нового 23 сезона посмотрит менее 5 млн британцев.
Эванс в июне 2015 года подписал трехлетний контракт с Top Gear, заменив ведущего Джереми Кларксона, с которым ВВС не продлила контракт из-за его ссоры с техническим продюсером, завершившейся потасовкой. Вместе с ним из программы ушли и двое других ведущих – Джеймс Мэй и Ричард Хаммонд. Все трое позднее заключили контракт на создание нового автомобильного шоу на потоковом видеосервисе американской компании Amazon.