26 Սեպտեմբեր 2016 - 12:52 AMT
Ահաբեկչական «Իսլամական պետության» նոր «պաշտպանության նախարար» է դարձել Իրաքի սահմանապահ զորքերի նախկին սպա Յասին ալ Մուադիդին:
Ըստ աշխարհազորայինների տվյալների, իրաքցի Ալ Մուադիդին բանակում ունեցել բրիգադի գեներալի կոչում: Նա ԻՊ շարքերն է անդամագրվել խմբավորման վաղ փուլերում` մոտ 5 տարի առաջ:
«ԻՊ պարագլուխները հավաքվել են Անբար գավառում և Աբու Տահա մականունով գրոհային Յասին ալ Մուադիդիին պատերազմի նախարար են ընտրել սպանված Աբու Ումար աշ Շիշանիի փոխարեն»,-ասել է աշխարհազորայինների հետախուզության ղեկավար Նազեմ ալ Ջուղայֆին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Al Mada-ի վրա հղումով:
Հուլիսին «Իսլամական պետությունը» հաստատեց այսպես կոչված «պատերազմի նախարար» Աբու Ումար Շիշանիի մահվան փաստը, որը հայտնի է նաև որպես Թարխան Բատիրաշվիլի: 2016-ի մարտին Աշ Շիշանիի մահվան մասին հայտարարել էր Պենտագոնը: Ասվում էր, որ ահաբեկիչը վիրավորվել է ամերիկացիների ավիահարվածի հետևանքով և հետո` մահացել: Սակայն այն ժամանակ ԻՊ-ն դա չհաստատեց: Ինչպես այն ժամանակ ասում էին պաշտոնյաները, Աշ Շիշանին Ալ Շադադի էր մեկնել Ռաքքայից, որը համարվում է ԻՊ «մայրաքաղաքը»` հանդիպելու համար գրոհայինների հետ, որոնք ծանր մարտեր են վարում տարածաշրջանում:
Աբու Ումար աշ Շիշանին ծնվել է 1986-ին` Վրաստանի Պանկիսի կիրճի գյուղերից մեկում: Նա ծառայել է վրացական բանակում, հետո դատապարտվել է ապօրինի զենք պահելու համար: 2012-ին նա մեկնել է Թուրքիա, դարձել է ԻՊ դաշտային հրամանատարներից մեկը:

Новым военным министром террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) стал бывший офицер иракских погранвойск Ясин аль-Муадиди.
По данным ополченцев, иракец аль-Муадиди носил в армии звание бригадного генерала. Он вступил в ИГ на ранних этапах создания группировки около пяти лет назад.
«Главари ИГ собрались в провинции Анбар и выбрали боевика Ясина аль-Муадиди по прозвищу Абу Таха министром войны в организации вместо убитого Абу Умара аш-Шишани», — сообщил глава разведки ополчения Назем аль-Джугайфи, передает РИА Новости со ссылкой на Al Mada .
О ликвидации гражданина Грузии Тархана Батирашвили, известного как Абу Умар аш-Шишани, в начале марта сообщил Пентагон. Операция проводилась в районе города Эш-Шаддад в сирийской провинции Хасеке. В начале сентября иракский канал Al Sumaria передавал, что преемником аш-Шишани мог стать бывший полковник спецназа МВД Таджикистана Гулмурод Халимов, однако в сообщении агентства Al Mada он не упоминается.Ополчение в Ираке поддерживает армию в боях с ИГ.