27 Սեպտեմբեր 2016 - 07:58 AMT
ԱՄՆ նախագահության թեկնածուներ Դոնալդ Թրամփն ու Հիլարի Քլինթոնը փոխադարձ մեղադրանքներով են հանդես եկել առաջին հեռուստաբանավեճում` անդադար ընդհատելով միմյանց:
Բանավեճը տեղի է ունեցել ամերիկյան Հեմփսթեդում, իսկ հեռարձակել է CNN-ը: Հանրապետական կուսակցության թեկնածու Դոնալդ Թրամփն ու Դեմոկրատական կուսակցությունից Հիլարի Քլինթոնը միմյանց ձեռք են սեղմել, սակայն արդեն 10 րոպե անց անցել են փոխադարձ մեղադրանքների:
Քլինթոնը քննադատել է Թրամփի ընտրարշավը, նվիրված հարկերին, ասելով, որ այն չի աշխատի: Բացի այդ, հավաստիացրել է, որ Թրամփի կողմից քննադատվող ամերիկյան ապրանքների արտահանման աճը օգնում է աշխատատեղեր ստեղծել ԱՄՆ-ում:
Թրամփն իր հերթին ընդդիմախոսին «քարտուղար Քլինթոն» է անվանել, մեղադրել է սխալներ գործելու մեջ ոչ միայն Բարաք Օբամայի վարչակազմին, այլ նաև Քլինթոնի ամուսնուն` ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոնին, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Թեկնածուններն անընդհատ ընդհատում էին իրար, չնայած վարող Լեսթեր Հոլթի ջանքերին, և թեմայից թեմա անցնում: Այդպես, առևտրի թեման շուտով փոխվեց «Իսլամական պետության» թեմայով:
«Գիտես, Դոնալդ, կարծում եմ, դու քո սեփական աշխահում ես ապրում, որը սակայն կապ չունի փաստերի հետ»,-ասել է Քլինթոնը Թրամփի դիտողություններից մեկին ի պատասխան:
Ամերիկացիների մեծ մասը ԱՄՆ նախագահի պաշտոնին հավակնող Հիլարի Քլինթոնին և Դոնալդ Թրամփին համարում են «ռիսկային» թեկնածուներ: Այդ են վկայում New York Times-ի և CBS News հեռուստաալիքի համատեղ հարցման արդյունքները: Հարցման մասնակիցներին առաջարկել են պատասխանել հետևյալ հարցին. Նախագահի պաշտոնում Հիլարի Քլինթոնի կամ Դոնալդ Թրամփի ընտրությունը համարում եք երկրի համար անվտա՞նգ թե ռիսկային ընտրություն: Ըստ հետազոտման արդյունքների, հարցման մասնակիցների ավելի քան 67%-ը «Թրամփին համարում է ռիսկային թեկնածու, Քլինթոնի վերաբերյալ նույն կարծիքն ունի 51%-ը:
Բացի այդ, ԱՄՆ բնակիչների մեծ մասը չի կարծում, որ Քլինթոնն ու Թրամփն արժանի են վստահության և ազնիվ են` 63% և 60%-ը համապատասխանաբար:

27 Сентябрь 2016 - 07:31 AMT
В ходе первых дебатов кандидаты в президенты США Дональд Трамп и Хиллари Клинтон постоянно перебивали друг друга, выступая с взаимными обвинениями.
В начале дебатов в американском городе Хемпстед, которые транслировал телеканал CNN, кандидат от Республиканской партии Дональд Трамп и его оппонент из Демократической партии Хиллари Клинтон обменялись рукопожатиями, однако уже через десять минут после начала общения перешли к взаимным обвинениям. Клинтон, называвшая оппонента Дональдом, раскритиковала часть его предвыборной кампании, посвященную налогам, посчитав, что та не будет работать. Помимо этого она заверила, что критикуемый Трампом рост экспорта американских товаров помогает создавать рабочие места в Соединенных Штатах.
В свою очередь Трамп, называвший оппонента «секретарь Клинтон», обвинил в ошибках не только администрацию Барака Обамы, но и супруга Клинтон, бывшего президента США Билла Клинтона.
«У меня такое чувство, что меня собираются обвинить во всем», — сказала Клинтон. «А почему бы и нет», — парировал Трамп, передает РБК.
В ходе дискуссии кандидаты постоянно перебивали друг друга и, несмотря на все попытки ведущего церемонии Лестера Холта остановиться на обсуждении конкретных вопросов, переходили с темы на тему. Так, тема торговой политики сменилась разговором об «Исламском государстве» (ИГ).
Трамп заставлял Клинтон отвечать на его вопросы об ошибках нынешней администрации, а кандидат от Демократической партии указывала на неточность его обвинений, подчеркивая, что была не президентом США, а сенатором и государственным секретарем.
«Знаешь, Дональд, я думаю, что ты живешь в собственной реальности, но это не имеет отношения к фактам», — ответила Клинтон на одно из высказываний Трампа.
Большинство американцев считают Хиллари Клинтон и Дональда Трампа «рисковыми» кандидатурами на пост президента США. Об этом свидетельствуют данные опроса, проведенного совместно изданием New York Times и телеканалом CBS News.Респондентам предложили ответить на вопрос: «Считаете ли вы избрание Хиллари Клинтон / Дональда Трампа в качестве президента безопасным или рисковым выбором для страны?». Согласно результатам исследования, более 67% опрошенных считают Трампа рисковой кандидатурой на предстоящих выборах, 51% респондентов выразили такое же мнение по поводу Клинтон. Помимо этого, большинство жителей США заявили, что не считают Клинтон и Трампа честными и заслуживающими доверия – 63% и 60% голосов респондентов, соответственно.