Եվրամիության պաշտպանական քաղաքականության իրականացման գործողությունների ծրագիրը պատրաստ կլինի նոյեմբերին, ինչը թույլ կտա երկրների նախագահներին հաստատել այն գագաթնաժողովում դեկտեմբերին: Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գծով գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին Բրատիսլավայում` ԵՄ ՊՆ ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը:
«Մենք մտադիր ենք ԵՄ պաշտպանության քաղաքականության գործողությունների ծրագիրը պատրաստել մինչև նոյեմբեր, որպեսզի այն ընդունվի ԵԽ նիստում դեկտեմբերին: Խոսքը եվրոպական բանակի ստեղծման մասին չէ, խոսքը ԵՄ 17 առաքելությունների իրականացմանն ուղղված պրակտիկ գործակցության միջոցների մասին է, մասնավորապես Միջերկրական ծովում «Սոֆիա» գործողության մասին, որն ուղղված է փախստականների հոսքի վերահսկմանը»,-ասել է նա:
Մոգերինին շեշտել է, որ այդ քայլերը կլրացնեն ՆԱՏՕ-ի գործողությունները, ոչ թե կփոխարինեն, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը: Այսպիսով նա պատասխանել է Մեծ Բրիտանիայի քննադատությանը, որի ՊՆ ղեկավար Մայք Ֆելլոնն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ եվրոպական բանակ կամ շտաբ սետղծելու փորձերը կկրնօրինակեն ՆԱՏՕ-ի գործառույթները:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է 90 մլն եվրո ներդնել 2017-2019թթ. Եվրամիությունում ռազմարդյունաբերության զարգացման համար: Այդ մասին հայտնել է Եվրոպական պաշտպանական գործակալության տնօրեն Ժորժ Դոմեկը:
Սեպտեմբերի 3-ին ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գծով ներկայացուցիչ ֆեդերիկա Մոգերինին ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպման առաջին օրվա ավարտին հայտարարեց, որ տեսանելի ապագայում Եվրամիության բանակ չի ստեղծվի:

27 Сентябрь 2016 - 07:18 AMT
План действий по реализации оборонной политики Евросоюза будет готов в ноябре, что позволит лидерам государств – членов сообщества утвердить его на саммите в декабре. Об этом 27 сентября заявила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини по прибытии на неформальную встречу глав оборонных ведомств ЕС в Братиславу.
«Мы рассчитываем подготовить план действий по реализации оборонной политики ЕС в ноябре, чтобы он был принят на заседании Европейского совета в декабре, – сказала она. – Речь не идет о создании европейской армии, речь идет о мерах практического сотрудничества по реализации проводящихся в настоящее время 17 миссий Евросоюза, в частности операции (по контролю миграции) «София» в Средиземном море».
Могерини также подчеркнула, что эти шаги являются дополняющими, а не подменяющими действия НАТО, передает ТАСС.
Таким образом она ответила на критику Великобритании, министр обороны которой Майкл Фэллон ранее заявил, что любые попытки создания европейской армии или штабов ведут к дублированию функций Североатлантического альянса.
Ранее сообщалось, чтоЕврокомиссия впервые предложила инвестировать 90 миллионов евро в период 2017-2019 годов на развитие оборонной промышленности в Евросоюзе. Об этом сообщил директор Европейского оборонного агентства Жорж Домек.