27 Սեպտեմբեր 2016 - 08:47 AMT
ԱՄՆ նախագահության թեկնածուներ Դոնալդ Թրամփի և Հիլարի Քլինթոնի միջև առաջին հեռուստաբանավեճից անմիջապես հետո CNN հեռուստաալիքի հանդիսատեսների շրջանում անցկացված հարցման արդյունքների համաձայն, հաղթող է դուրս եկել Քլինթոնը:
Նշվում է, որ հարցման մասնակիցների 62%-ը կարծում է, որ բանավեճում հաղթել է Քլինթոնը: Թրամփի հաղթանակի օգտին է քվեարկել հարցվածների 26%-ը, գրում է Gazeta.ru-ն:
Ընդ որում քվեարկողների թվում Դեմոկրատական կուսակցության կողմնակիցների թիվը եղել է 41%, իսկ Հանրապետականինը` 26%: Մյուսները իրենց չեն դասել որևէ կուսակցության կողմնակիցների շարքին:
Բանավեճը տեղի է ունեցել ամերիկյան Հեմփսթեդում, իսկ հեռարձակել է CNN-ը: Հանրապետական կուսակցության թեկնածու Դոնալդ Թրամփն ու Դեմոկրատական կուսակցությունից Հիլարի Քլինթոնը միմյանց ձեռք են սեղմել, սակայն արդեն 10 րոպե անց անցել են փոխադարձ մեղադրանքների: Քլինթոնը քննադատել է Թրամփի ընտրարշավը, նվիրված հարկերին, ասելով, որ այն չի աշխատի: Բացի այդ, հավաստիացրել է, որ Թրամփի կողմից քննադատվող ամերիկյան ապրանքների արտահանման աճը օգնում է աշխատատեղեր ստեղծել ԱՄՆ-ում:
Ամերիկացիների մեծ մասը ԱՄՆ նախագահի պաշտոնին հավակնող Հիլարի Քլինթոնին և Դոնալդ Թրամփին համարում են «ռիսկային» թեկնածուներ: Այդ են վկայում New York Times-ի և CBS News հեռուստաալիքի համատեղ հարցման արդյունքները: Հարցման մասնակիցներին առաջարկել են պատասխանել հետևյալ հարցին. Նախագահի պաշտոնում Հիլարի Քլինթոնի կամ Դոնալդ Թրամփի ընտրությունը համարում եք երկրի համար անվտա՞նգ թե ռիսկային ընտրություն: Ըստ հետազոտման արդյունքների, հարցման մասնակիցների ավելի քան 67%-ը «Թրամփին համարում է ռիսկային թեկնածու, Քլինթոնի վերաբերյալ նույն կարծիքն ունի 51%-ը:

Согласно опросу, проведенному среди зрителей телеканала CNN сразу после дебатов между кандидатами в президенты США – республиканцем Дональдом Трампом и демократом Хиллари Клинтон, победу в этом противостоянии одержала Клинтон.
Отмечается, что 62% опрошенных посчитали, что в дебатах победила Клинтон. За победу Трампа свой голос отдали 26% опрошенных, пишет Gazeta.ru.
При этом среди голосовавшей аудитории сторонников Демократической партии насчитывался 41% респондентов, Республиканской – 26%. Остальные зрители не стали относить себя ни к одной из партий.
В начале дебатов в американском городе Хемпстед, которые транслировал телеканал CNN, кандидат от Республиканской партии Дональд Трамп и его оппонент из Демократической партии Хиллари Клинтон обменялись рукопожатиями, однако уже через десять минут после начала общения перешли к взаимным обвинениям. Клинтон, называвшая оппонента Дональдом, раскритиковала часть его предвыборной кампании, посвященную налогам, посчитав, что та не будет работать. Помимо этого она заверила, что критикуемый Трампом рост экспорта американских товаров помогает создавать рабочие места в Соединенных Штатах.
Большинство американцев считают Хиллари Клинтон и Дональда Трампа «рисковыми» кандидатурами на пост президента США. Об этом свидетельствуют данные опроса, проведенного совместно изданием New York Times и телеканалом CBS News.Респондентам предложили ответить на вопрос: «Считаете ли вы избрание Хиллари Клинтон / Дональда Трампа в качестве президента безопасным или рисковым выбором для страны?». Согласно результатам исследования, более 67% опрошенных считают Трампа рисковой кандидатурой на предстоящих выборах, 51% респондентов выразили такое же мнение по поводу Клинтон. Помимо этого, большинство жителей США заявили, что не считают Клинтон и Трампа честными и заслуживающими доверия – 63% и 60% голосов респондентов, соответственно.